Szeptember végén kiemelik a Kurszk legénységének holttestét<br/>

Vágólapra másolva!
Szeptember végén, valószínűleg 28-a és 30-a között, megkezdődhet a haditengerészek holttesteinek kiemelése a Barents-tengeren augusztusban elsüllyedt orosz atomtengeralattjáróból, a Kurszkból. Ezt Ilja Klebanov orosz miniszterelnök-helyettes közölte vasárnap az RTR orosz tévécsatorna Zerkalo (Tükör) című műsorában.
Vágólapra másolva!

Klebanov, aki a katasztrófa okainak kivizsgálására létrehozott kormánybizottság elnöke, úgy vélekedett, hogy az orosz és norvég mélytengeri búvárok részvételével végrehajtandó művelet két-három hétig is eltarthat. Magát a tengeralattjárót - anyagi megfontolások miatt - csak egy év múlva akarják kiemelni a hullámsírból.

A miniszterelnök-helyettes azt mondta, hogy a baleset pillanatában tökéletesen működött a Kurszk atomreaktorának automatikus leállító rendszere. A közvélemény megnyugtatásának érdekében azonban az orosz hatóságok fontosnak tartják, hogy ha nem is a teljes hajót, de legalább a reaktort felhozzák a felszínre.

Klebanov korábban már közölte, hogy a holttestek kiemelése 5-7 millió dollárba, míg az egész tengeralattjáró felhozatala pedig mintegy 100 millió dollárba kerülne. A költségek szempontjából nem lenne lényeges különbség a között, hogy a tengeralattjárót teljes egészében, vagy annak csak a reaktorát hoznák-e fel a 108 méteres mélységből - írta a Reuters.

Eközben Vlagyimir Jegorov admirális, a balti flotta főparancsnoka újabb lehetséges magyarázattal állt elő a tragédiát illetően. Az RTR-nek adott vasárnapi nyilatkozatában az admirális elképzelhetőnek nevezte, hogy egy hajóról kilőtt rakéta találta el a Kurszkot, és ennek következtében robbant fel a tengeralattjáró egyik torpedója. Hozzátette azonban, hogy ilyen típusú csapásmérés soha nem történt a haditengerészet korábbi hadgyakorlataiban, amelyekben a Kurszk is részt vett.

(MTI)

Korábban:

Az [*****] összeállítása a katasztrófáról.