A paksi erőmű az egyik legbiztonságosabb szovjet gyártmányú reaktor<br/>

Vágólapra másolva!
Aggodalmak az EU-tagjelölt országok atomerőművei miatt címmel közölt csütörtökön összeállítást a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A német konzervatív újság külföldi tudósítóinak írásaiból kitűnik, hogy az érintett EU-tag szomszédok, elsősorban Ausztria, azoktól az erőművektől tartanak, amelyek eredeti, szovjet biztonsági rendszerrel működnek.
Vágólapra másolva!

A szovjet rendszerrel működő erőművek közül a szlovákiai Bohunicében működő reaktort az Európai Bizottság "Kelet-Európa három legveszélyesebb atomerőműve" közé sorolta. A másik, a mohovcei szlovák erőművet Siemens-technológiával korszerűsítették, így azért nem aggódnak az Unióban. A csehországi Temelínben a szintén szovjet gyártmányú két blokk vezérlőrendszerét az amerikai Westinghouse bevonásával modernizálták. Ennek dacára az osztrákok és a németek is változatlanul tartanak Temelíntől, mert kétlik, hogy a cseh hatóságok és az üzemeltető cég csakugyan képes szavatolni az erőmű biztonságát - írta az újság.

A bécsi fenyegetések, hogy a temelíni erőmű beindítása esetén Ausztria megvétózza Csehország EU-felvételét, de legalábbis fékezni fogja a csatlakozási tárgyalásokat, eddig nem jártak eredménnyel. Következményük inkább az lett, hogy Csehországban ma már a nemzeti szuverenitás szempontjából foglalkoznak Temelínnel. A cseh kormány hivatkozhat Günter Verheugen bővítési EU-biztosra is, aki közölte: a temelíni nem tartozik azok közé a kelet-európai atomerőművek közé, amelyek brüsszeli nézet szerint biztonsági kockázatot jelentenek vagy nem korszerűsíthetők, és ezért bezárandók.

A körképben a paksi erőművet az egyik legbiztonságosabb szovjet gyártmányú reaktorként említik. Komoly üzemzavar mindeddig nem volt, így jószerével süket fülekre találnak a rendíthetetlen környezetvédők figyelmeztetései az atomerőművekkel járó kiszámíthatatlan kockázatról. "A 90-es évek közepe óta Paks biztonsági rendszerét jelentős anyagi ráfordítással és nyugati technológiával lényegesen javították, így ma ez az erőmű az egyike a legbiztonságosabb szovjet gyártmányú reaktoroknak. Magyarország sem oldotta meg azonban az atomenergia hasznosításának egyik központi problémáját: a kiégett fűtőelemek és egyéb radioaktív hulladékok végleges tárolását. A múltban az atomhulladékot Oroszországba vitték, ahol az kétes hírű atomtemetőkben pihen" - írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

Az Üzleti Negyed cikke Pénteken folytatódnak az Európai Unió és Magyarország közötti csatlakozási tárgyalások(2000. május 25.)