Vágólapra másolva!
A tokiói rendőrség azzal gyanúsít egy magasrangú japán katonatisztet, hogy fontos stratégiai információkat adott át az orosz nagykövetség katonai attaséjának. Az orosz fél provokációnak minősíti a történteket. Legutóbb húsz évve történt hasonló eset.
Vágólapra másolva!

A japán haditengerészet kötelékében szolgáló 38 éves Hagisaki Sigehiro korvettkapitány éppen az orosz nagykövetség egyik munkatársával találkozott pénteken kora hajnalban, amikor a rendőrök lecsaptak rájuk. A japán tisztet azonnal bekísérték a tokiói rendőrkapitányságra. Japán sajtóértesülések szerint a találkozó másik résztvevője az orosz nagykövetség katonai attaséja volt, ám ő diplomáciai mentességére való hivatkozással megtagadta az együttműködést a rendőrséggel.

A rendőrség átkutatta a gyanúsított korvettkapitány lakását, munkahelyi irodáját és két másik helyet is, közölte, hogy a korvettkapitány a kihallgatás során alapvetően elismerte bűnösségét.

Japán sajtóértesülések szerint a korvettkapitány (aki korábban a haditengerészet vezérkaránál is dolgozott) 1999 szeptembere óta tíz alkalommal találkozott az orosz nagykövetség katonai attaséjával, és pénzjutalomért cserébe titkos információkat szolgáltatott ki.

A japán külügyminisztérium egyelőre nem kommentálta a történteket. A rendőrség feltételezi, hogy a korvettkapitány - aki jelenleg egy katonai kutatóintézetben dolgozik - 1999 eleje óta juttat el bizalmas információkat az orosz nagykövetségnek. Sajtóértesülések szerint Hagisaki Sigehiro valószínűleg a katonai stratégiával összefüggő adatokat adott át Oroszországnak pénzjutalom ellenében.

Oroszország tokiói nagykövetségének képviselője elmondta, hogy a történteket olyan provokációnak tekintik, amely a kétoldalú kapcsolatokban az utóbbi évek során elért és a napokban tartott csúcstalálkozón megerősített eredmények aláásására irányul. A diplomata sajnálattal jegyezte meg, hogy Japánban léteznek olyan erők, amelyeknek nem tetszenek az orosz-japán kapcsolatokban végbement gyökeres változások, és a történelem kerekének visszaforgatására törekednek.

A kémbotrány három nappal azután robbant ki, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök befejezte tokiói látogatását, amelyen a két ország vezetőinek továbbra sem sikerült dűlőre jutni a Kuril-szigetek körüli területi vita rendezésében. Elemzők szerint egyelőre nem világos, hogy a mostani incidens milyen hatással lesz a kétoldalú kapcsolatokra. "Ez pontosan attól függ, hogy milyen információ szivárgott ki" - vélekedett egy védelmi kérdésekben jártas elemző a Reutersnek nyilatkozva.

Utoljára a hidegháború idején, 1980-ban történt hasonló eset. Akkor három japán katonatisztet tartóztattak le, mert titkos információkat juttattak el a szovjet nagykövetség katonai attaséjához.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.03.)