Az amerikai sajtó támadja a holokauszt-ügyvédet<br/>

Vágólapra másolva!
Összehangolt támadás indult az Egyesült Államok sajtójában Edward Fagan, a holokauszt-gyűjtőperek nyomán ismertté vált amerikai ügyvéd ellen. A The New York Times című tekintélyes lapban és az ABC televízió "20:20" című műsorában láttak napvilágot a bírálatok.
Vágólapra másolva!

A The New York Times címlapsztorija és a tévé azt veti a holokauszt-ügyvéd, Edward Fagan szemére, hogy bűnösen elhanyagolta ügyfeleit, és hogy jobban törődött milliós költségszámláival, mint az általa képviselt emberekkel, akik közül így többen fontos határidőkről maradtak le.
Fagannek 82 ezer ügyfele van.

Az ügyvéd hibáira Jane Warshaw jött rá, akit 1999-ben alkalmazott az irodájában. Az üzenetrögzítőn több mint száz, részben kétségbeesett hangú üzenetet, az irodában szanaszét pedig több halom megválaszolatlan levelet talált. Warshaw mindezt januárban átadta a svájci bankok elleni gyűjtőpert felügyelő Edward R. Korman bírónak, továbbá a The New York Times című lapnak és az ABC tévétársaságnak. A vádak megalapozottságához aligha férhet kétség, ám a sajtó csak hónapokkal később hozta nyilvánosságra az ügyet.

Stephen Gillers, a New York-i egyetem jogász profeszora úgy nyilatkozott, hogy Fagannak gondoskodnia kellett volna az ügyfelek kérdéseinek megválaszolásáról. Gillers szerint Fagan egyszerű ember, aki olyan esetekkel került szembe, amelyek nagyobbak nála, és elsodorták őt az ambicíói. Burt Neuborne ügyvéd, akit Fagan eleinte bevont a holokauszttal kapcsolatos ügyek intézésébe, azt mondta, hogy Fagan semmiféle szerepet nem játszott a gyűjtőperek indításához szükséges jogi elméletek kidolgozásában, és a tevékenysége arra korlátozódott, hogy saját nevét ismertté tegye.
A beszámolók azt is előhozták, hogy Fagan apró ügyekkel foglalkozó zugügyvéd volt, amíg a nácizmus áldozatainak nevében indított gyűjtőperek kapcsán szárnyára nem kapta a világhír.

Fagan elismerte, hogy bizonyos ügyeket elhanyagolt, egyes eljárásokból nem vonult ki idejében, noha ez szükséges lett volna, de azt mondta, hogy egyebekben eleget tett kötelezettségeinek.
Az ügyvéd ügyvédje, Hal R. Lieberman, aki Fagant a megválaszolatlan levelek ügyében képviseli, arra az álláspontra helyezkedett, hogy egyszerűen fizikailag lehetetlen volt, hogy Fagan minden ügyfelével személyesen foglalkozzon. A levelek ügyében a holokauszt-ügyvédet idén januárban 167 ezer dollár megfizetésére kötelezte egy bíróság ügyfele nem megfelelő képviselete miatt.

Fagan újabban más vizekre evezett: japán cégektől követel kártérítést a második világháborúban általuk foglalkoztatott kényszermunkások számára.

(MTI)