Haider szerint Ausztria erkölcsi győzelmet aratott az EU felett<br/>

Vágólapra másolva!
Az Európai Unió bölcseinek múlt héten közzé tett jelentése óta örömmámorban úszik Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt vezetője. A politikus nem hivatalos látogatáson részt vesz a zágrábi vásáron, ahol a horvát sajtó szerint az esemény igazi sztárjává vált azzal, hogy Ausztria erkölcsi győzelmének nevezte a "bölcsek tanácsának" azon javaslatát, hogy az Európai Unió szüntesse meg a Béccsel szembeni megkülönböztető intézkedéseket. Az olasz lapok ugyanakkor úgy vélik, a szankciók változást idéztek elő Ausztriában.
Vágólapra másolva!

Jörg Haider szerint Ausztria erkölcsi győzelmének lehet minősíteni, az EU bölcseinek azt a javaslatát, hogy az unió szüntesse be az országot sújtó szankciókat. Minderről az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) volt vezetője a zágrábi őszi vásáron nyilatkozott a horvát sajtónak.

Már napokkal a nemzetközi árubemutató megnyitója előtt a zágrábi lapok azt találgatták: valóban a horvát fővárosba érkezik-e a szélsőséges nézetekkel vádolt osztrák politikus, ki hívta meg, kivel találkozik, és miről fog tárgyalni. Horvát hivatalos részről hűvös elzárkózással adták a közvélemény tudomására: Haider tartományi vezetőként Karintia gazdasági küldöttségének tagjaként, nem hivatalos látogatást tesz a vásáron, az ország vezetői közül senki sem találkozik vele. Stipe Mesic köztársasági elnök programjának szervezői nagyon ügyeltek arra, hogy a horvát államfő a vásár megtekintésekor elkerülje Karintia tartomány kiállítását.

Haider ennek ellenére a zágrábi lapok címoldalára került, se szeri, se száma a horvát sajtóban megjelent nyilatkozatainak. Ezek sorában egyebek között kijelentette, hogy a "bölcsek" ajánlásából kiderül: ok nélkül vezettek be szankciókat országa ellen. Úgy vélte, hogy Ausztria példája azt bizonyítja: egy kis ország is megvédheti magát, és nem kell megengednie, hogy mások határozzák meg a sorsát. Reményét fejezte ki, hogy néhány napon vagy héten belül normalizálódik a viszony az EU és Ausztria között.

Haider egy másik nyilatkozatában kifejezetten pozitív értékelésnek minősítette, hogy a "bölcsek" jobboldali populistának nevezték pártját. Azt fejtegette, hogy a latin eredetű populista kifejezés a néppel kapcsolatot tartó pártokra vonatkoztatható, és az Osztrák Szabadságpárt erős és szoros kapcsolatokat tart fenn a néppel és az emberekkel.

Az osztrák politikus még a balkáni problémakörről is kifejthette véleményét. Azt hangoztatta, hogy az EU itt is gyengeséget mutatott, mert megengedte, hogy Amerika oldjon meg mindent, így Washington indirekt módon is behatolhatott egy olyan térségbe, amely Európához tartozik. Márpedig - Haider szerint - Európának kellene felelősséget vállalnia azért, ami ebben a térségben történik. Mint hangoztatta, az Európai Uniónak a jövőben nem az összecsapások elfojtását, hanem azok kirobbanásának megakadályozását kellene szem előtt tartania.

Az olasz Il Sole-24 Ore című újság szerint Haider pirruszi győzelmet aratott a bölcsek jelentése nyomán, mert az EU országainak korábban életbe léptetett szankcióit visszavonják ugyan, de azok megtették a maguk szükséges hatását. A lap szerint a "tizennégyek" beavatkozásának valójában megvolt a kedvező hatása az osztrák politikára. Az első legfontosabb következménye az volt, hogy a Néppárt és a nemzeti-liberális párt kénytelen volt szándéknyilatkozatot aláírni, amelyben hitet tett a liberális-demokratikus értékek mellett, mindezt azelőtt, hogy kormányukat bemutatták volna a parlamentnek.

A szankciók másik eredménye: a megalakult kormánykoalíció - tudatában annak, hogy "megfigyelés" alatt áll - azonnal hozzálátott néhány meglehetősen kényes feladat megoldásához, amelyhez korábban nem mertek hozzányúlni, még a szocialista kormányok idején sem. Ilyen volt a nácizmus által üldözött zsidók kárpótlásának ügye. "Az antiszemita érzelmektől leginkább áthatott kormány kénytelen volt elődeinél sokkal korrektebb módon viselkedni politikailag. Ez pedig éppen a nemzetközi közösség nyomásának köszönhető" - fejti ki a lap.

A harmadik hatás: Haider a hazai és a nemzetközi tiltakozások elől úgy próbált "elhajolni", hogy hivatalosan távozott pártja éléről, igaz, ezután is annak vitathatatlan vezéregyénisége maradt. "Ez a néhány példa megfelelően bizonyítja: az európai partnerek által bevezetett szankciók - noha inkább jelképesek voltak, semmint valóságosak - kézzelfogható, pozitív eredménnyel jártak, miközben nem következett be az a nacionalista ellenreakció, amelytől annyira lehetett tartani" - írja az Il Soile-24 Ore.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.11.)