Nigéria a legkorruptabb, Finnország a legkevésbé korrupt ország<br/>

Vágólapra másolva!
A Transparency International évente kiadja az úgynevezett szégyenlistát, amelyben korrupció szerint vannak rangsorolva az országok. Idén 90 országot vizsgáltak meg. Finnországot teljesen tisztának találták, míg Nigéria bizonyult az idén a legkorruptabbnak. Magyarország besorolása nem változott, a 32. helyen állunk a listán. Közép-Kelet-Európa országai közül csak Ausztriának, Észtországnak és Szlovéniának jobb az eredménye.
Vágólapra másolva!

A Transparency International egy független szervezet, amely 1993-ban jött létre. Célja, hogy küzdjön a korrupció ellen, és felhívja a világ figyelmét a visszaélésekre. A szervezet szerint a koruupció egy "univerzális rák", amely gátolja az egyes országok fejlődését.

Az idén 90 országot vizsgáltak meg a korrupció tekintetében. Az első 12 legtisztább ország európai: köztük van Finnország (1.), Dánia (2.), Svédország (4.), Izland (6.), Norvégia (9.), Nagy-Britannia (10.), Luxemburg (11.), Svájc (12.).
Az Egyesült Államok a 14., Franciaország pedig a 21. helyen áll az idén.

Németország megítélésén sokat rontott a CDU körüli botrány, a tavalyi 14. helyről a 17.-re csúsztak vissza. Sokat fejlődött viszont Spanyolország (idén a 20.) és Belgium (25.).

Az egykori Szovjetúnió tagországainak továbbra is rossz a megítélésük: A legrosszabb 16 helyből hatot foglalnak el. Oroszország 90-ből a 83., Azerbajdzsán a 87., Ukrajna a 88.
Előttük áll viszont Moldova (75.), Örményország (76.) és Üzbegisztán (79.).

A besorolás szerint Magyarország helyzete a tavalyihoz képest nem változott, az ország a 32. helyen áll. A korrupció szintje alapján Magyarország megítélése jó a térségben, Közép-Kelet-Európa országai közül csak Ausztriának, Észtországnak és Szlovéniának jobb az eredménye e tekintetben.

Az utolsó helyen álló Nigéria előtt Jugoszlávia áll a 89. helyen. A tíz legkorruptabb ország között van még Angola, Kamerun, Kenya és Mozambik is.

Nigéria tavaly még csak a 27. legkorruptabb ország volt, innét csúszott vissza az utolsó helyre, miután több veszető is sikkasztási botrányba keveredett.

Az országok besorolását több gazdasági szakértő, a Világbank és a Világgazdasági Fórum, elemzők és közvéleménykutatások eredményei alapján állították össze. Az országokat 0-tól (nagyon korrupt) 10-ig (teljesen tiszta) kellett osztályozni. Finnország csak 10-eseket kapott.

Idén csak 90 országot vizsgáltak, míg tavaly 99-et. Az egyes országokat 1998 és 2000 között legalább háromszor megvizsgálták.

Ajánló:

(angolul)