Panics szerint Magyarország helyett inkább Olaszországban kellene megalakítani a jugoszláv ellenzék

Vágólapra másolva!
A volt jugoszláv miniszterelnök szerint, mivel Magyarország habozott megtenni, ezért inkább Olaszországot kellene megkérni, hogy adjon helyet egy Kostunica vezette jugoszláv ideiglenes kormány megalakításának abban az esetben, ha az száműzetésbe kényszerülne. Úgy tűnik, Panics "kétfrontos politikával" megpróbálja megakadályozni, hogy országában polgárháború törjön ki. Panics korábban Putyin orosz elnököt kérte arra, hogy biztosítson menedéket Milosevics számára. Horvát Gábor külügyi szóvivő "sajnálatosnak, komolytalannak és megalapozatlannak" minősítette Panics felvetéseit.
Vágólapra másolva!

Milan Panics arra kéri Olaszországot, hogy - mivel Magyarország habozik ezt megtenni - fogadja be a Vojiszlav Kostunica által megalakítandó ideiglenes kormányt, ha az száműzetésbe kényszerülne.

A volt jugoszláv miniszterelnök a La Repubblicának adott rövid interjút. Ebben az olasz napilap emlékeztet, hogy Panics két fronton próbálja kilendíteni a jugoszláviai választások utáni helyzetet a holtpontról: egyrészt Vlagyimir Putyin orosz elnököt arra kéri, hogy adjon menedéket Szlobodan Milosevicsnek, másrészt viszont - számítva arra, hogy esetleg Milosevics erőszakos cselekedetekre ragadtatja magát - Kostunicának kell majd menekülnie. Az ellenzéki vezetőnek azonban ehhez roppant rövid időn - lehetőleg tizenöt napon - belül ideiglenes kormányt kell alakítania, hogy a nemzetközi közösség hivatalosan elismerhesse azt - javasolja az interjúalany.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy mely ország fogadhatná be az ellenzék győztesnek bizonyult jelöltjét, a volt jugoszláv kormányfő így válaszol: "Magyarország tétovázik, Olaszország jó megoldás lenne." Igaz, Itália is részt vett a Szerbia elleni NATO-légitámadásokban, de ha Róma segítséget nyújtana egy ideiglenes kormánynak, az megvethetné a Szerbia és Itália közötti újfajta kapcsolatok alapját - fűzi hozzá Milan Panics.

A volt jugoszláv vezető kifejti: a baj gyökere abban rejlik, hogy Milosevicset nehéz helyzetbe hozták. Mivel az elnököt háborús bűnökkel vádolják, ha megadja magát, azonnal börtönbe zárják, és a hágai törvényszék elé állítják. Milosevics ezért most olyan, mint a sebzett vad, önmagára és a többiekre nézve egyaránt rendkívül veszélyes. Ezért kiutat kell biztosítani számára - mondja Milan Panics.

Az olasz lap az általa megszólaltatott politikussal kapcsolatban emlékeztet: még Tito idején szökött meg országából, majd az Egyesült Államokban gazdag vállalkozóvá nőtte ki magát. Panics 1992-ben fogadta el a jugoszláv miniszterelnöki posztot, de illúziónak bizonyult az a törekvése, hogy "megtérítse" Milosevicset. Választási csalások miatt Panics elvesztette az 1993-as szavazást, így visszatért Amerikába.

- Sajnálatos és szerencsétlen, hogy ilyen meghatározóan komolytalan és teljességgel megalapozatlan felvetések hangzanak el - reagált Horváth Gábor külügyi szóvivő Panics Magyarországgal kapcsolatos kijelentésére.

A szóvivő emlékeztetett arra, hogy hitelt érdemlő jelentések szerint Kostunica a szavazatok több mint 50 százalékát szerezte meg a vasárnapi jugoszláviai elnökválasztáson.

Mint mondta, a legfontosabb feladat most az, hogy ezt az eredményt a szerbiai demokratikus ellenzék miként tudja érvényesíteni, az ehhez szükséges támogatást Magyarország meg fogja adni a szerbiai demokratikus ellenzéknek..

Horváth Gábor kijelentette: a magyar fél megfontolt és felelős álláspontként értékeli a szerb demokratikus ellenzék vezetőjének arra vonatkozó kijelentéseit, hogy erőszakmentesen és törvényes úton akarnak érvényt szerezni a jugoszláviai választók egyértelműen kinyilvánított akaratának.

- Magyarország és a nemzetközi közösség minden eshetőségre felkészült, kész bármilyen forgatókönyvre érdemben reagálni - jelentette ki a szóvivő arra az újságírói érdeklődésre, vajon számít-e az ország egy esetleges menekültáradatra Jugoszláviából.

Utalt a szóvivő arra, hogy Martonyi János telefonon beszélt Hubert Védrine francia és Joschka Fischer német külügyminiszterrel, s a tárca tartja a kapcsolatot a vajdasági magyar pártok vezetőivel is.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.27.)