A NATO képviselői tartózkodóan nyilatkoznak a jugoszláviai választásokról<br/>

Vágólapra másolva!
A jugoszláviai helyzettel kapcsolatban a szervezet képviselői azt mondták, hogy itt egy választás utáni belső feszültségről van szó, nem pedig biztonsági kérdésről, ezért a NATO nem foglalkozik az üggyel.
Vágólapra másolva!

A 19 tagország képviselői a kiszivárgott értesülések szerint egyetértettek abban, hogy a szövetség nem tart kapcsolatot Vojiszlav Kostunicával, és semmi más módon sem akar tápot adni a Milosevics-rendszer propagandájának, hogy a NATO jelöltjének vagy lakájának kiálthassa ki az ellenzéki politikust. Ez a mértéktartás tükröződött Lord Robertson főtitkár szerda esti megnyilatkozásában is, amikor a Lubcso Georgievszki macedón miniszterelnökkel való találkozója után rá várakozó újságíróknak csak annyit mondott, hogy "Jugoszlávia demokratizálásában a következő fejezet a jugoszláv nép kezében van".

A NATO magas rangú tisztségviselői nem kommentálják a nagy tagországok - Nagy-Britannia, Franciaország és mások - egy-egy vezetőjének megnyilvánulásait sem. Arra hivatkoznak, hogy itt egy választásról és annak nyomán támadt belső feszültségről van szó, nem biztonsági kérdésről, ami a szövetségre tartozna. A NATO vezetői természetesen nagy figyelemmel kísérik a helyzet alakulását, és a térségben levő erőik készen állnak arra, hogy bármilyen provokációt elhárítsanak, ha a feszültség valamilyen formában átcsapna Jugoszlávia szomszédaira, de egyelőre nem tapasztalható feszültség sem Boszniában, sem Koszovóban.

A Boszniában és a Koszovóban állomásozó békefenntartó erők parancsnokai mindenesetre a jövő hét elején tájékoztatják Brüsszelben a szövetség vezetőit a térség helyzetéről. A Koszovóba korábban kirendelt erősítések közül a brit zászlóalj már megérkezett, a következő napokban várható a francia, olasz és görög zászlóalj megérkezése. A KFOR megerősítése arra szolgál, hogy biztosítsák a közelgő helyi választások lebonyolítását Koszovóban.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.28.)