Nemkívánatos személy Krakkóban a lengyel államfő<br/>

Vágólapra másolva!
A krakkói önkormányzat szerdai határozatában "nemkívánatos személyeknek" nyilvánította a városban Aleksander Kwasniewski lengyel államfőt és Marek Siwiecet, az elnök nemzetbiztonsági hivatalának vezetőjét. Siwiec ugyanis 1997-ben az elnök bíztatására parodizálta a pápát, az erről készült filmfelvétel a napokban látott napvilágot.
Vágólapra másolva!

A krakkói önkormányzat képviselői nemkívánatos személynek nyilvánították a városban Aleksander Kwasniewski lengyel államfőt és Marek Siwiecet, az elnök nemzetbiztonsági hivatalának vezetőjét. A határozatot a kormányzó Szolidaritás Választási Akció (AWS) tanácsosai terjesztették elő, az ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség (SLD) képviselői ellene szavaztak, míg a liberális Szabadság Uniója (UW) és a kis Reálpolitikai Unió (UPR) nem vett részt a voksoláson.

A krakkói tanácsosok egyúttal felhívással fordultak a lengyel parlament képviselőihez, hogy az elnököt és miniszterét törvényes úton vonják felelősségre a pápa megsértése miatt. Az állásfoglalás szerint a kaliszi repülőtéren 1997-ben lezajlott jelenet, amikor Siwiec az államfő biztatására, a pápát utánozva megcsókolta a földet, a katolikusok vallási érzelmeinek és egy külföldi állam (Vatikán) vezetőjének megsértését jelenti, ami már a büntető törvénykönyvbe ütközik. Marek Siwiec a felvételek napvilágra kerülése után felmentését kérte, amit Leszek Miller, a Baloldali Demokratikus Szövetség elnöke szerint Kwasniewskinek el kellene fogadnia.

Kwasniewski egyébként választási korteskörútjának egyik állomásán nyilvánosan sajnálatát fejezte ki a kaliszi incidens miatt, és azt bizonygatta, hogy elnöksége alatt sikerült javítani az állam és egyház viszonyát, továbbá ebben az időszakban "II. János Pál pápa igen sikeres látogatásokat tett Lengyelországban". Ezzel kapcsolatban több püspök úgy nyilatkozott, hogy az elnök semmi különöset nem tett az állam és egyház viszonyának javításáért, ami pedig a konkordátum aláírását illeti, ez elől egyszerűen nem térhetett ki.

Kwasniewski lemondását követelte a dél-lengyelországi Bielsko-Biala 45 önkormányzati képviselője közül 24 (AWS, UW és függetlenek), a Podlaskie vajdasági Szolidaritás pedig szintén azzal a javaslattal fordult a bialystoki önkormányzathoz, hogy nyilvánítsák Kwasniewskit "nemkívánatos személlyé".

Az AWS szenátorai nyilatkozatot fogadtak el, amely szerint a kaliszi incidens az elnök alkotmányos kötelességeinek megsértésével ér fel, mivel arra esküdött fel, hogy "fáradhatatlanul őrködik a nemzet méltóságán".

A Szolidaritás Választási Akció elnökjelöltje, Marian Krzaklewski reklámfilmje, amelyben Kwasniewskit lejárató jelenetek láthatók, nagy port vert fel Lengyelországban, de a jelek szerint komolyabban nem ártott az elnök népszerűségének. Jerzy Szacki, a varsói egyetem szociológiai intézetének professzora a Rzeczpospolitának nyilatkozva ezt azzal magyarázta, hogy az elnök magas támogatottsága nem szeretet vagy rokonszenv kérdése. Kifejeződik ebben az államfő vetélytársai iránti ellenszenv éppúgy, mint az elmúlt öt év elnöki teljesítménye feletti megelégedettség. Igaz, hogy Kwasniewski nem mutatott fel rendkívüli államférfiúi erényeket, de nagyobb hibákat sem követett el. Az elnök hívei ráadásul még bizonyos mértékig érthető felháborodást is éreznek amiatt, hogy Krzaklewski választási stábja megalapozott politikai érvek helyett egy három évvel ezelőtti eseményt húzott elő az elnök lejáratására - mondta a szociológus professzor.

(MTI)

Ajánló:

A lengyel elnök életrajza.

Korábban:

(2000.08.10.)