Clinton ismét tárgyalásra bírta Barakot és Arafatot<br/>

Vágólapra másolva!
Bill Clinton elnökletével tanácskozásra ül össze Ehud Barak izraeli kormányfő és Jasszer Arafat, a Palesztin Hatóság elnöke, hogy véget vessenek az izraeliek és palesztinok között kitört erőszakhullámnak. A tervezett megbeszélés a Közel-Keleten lesz, de pontos helyet és időpontot még nem tudni.
Vágólapra másolva!

Bill Clinton amerikai elnök a hétvégén telefonbeszélgetést folytatott Ehud Barak izraeli miniszterelnökkel, majd Jasszer Arafat palesztin vezetővel, és arra kérte őket, hogy tegyenek meg mindent az izraeli-palesztin viszonyt illetően a nyugalom helyreállítása érdekében. Barak és Arafat beleegyezett abba, hogy amint a feltételek azt lehetővé teszik, izraeli és palesztin biztonsági illetékesek amerikai elnöklet mellett, vagyis három oldalú bizottságként eljárva igyekeznek tisztázni, mi volt a kiváltó oka az elmúlt napok erőszakos cselekményeinek. A két érintett fél előbb lefolytatja saját vizsgálatát, és csak utána vállalkozik a közös bizottsági eszmecserére.

Ehud Barak izraeli miniszterelnök hétfőn a Palesztin Hatóságot tette felelőssé a Gázai-övezetben és a Jordán folyó nyugati partvidékén kirobban legújabb zavargásokért. Az izraeli miniszterelnök az izraeli rádiónak nyilatkozva kijelentette: a Palesztin Hatóság képtelen volt a palesztin területek rendőrségét megakadályozni abban, hogy izraeli katonákra lőjön. "Katonáink és tisztjeink utasítást kaptak, hogy bármi módon védjék meg Izrael állampolgárait" - mondta a kormányfő. Mint később hozzáfűzte, azt várják a palesztin féltől, hogy viselje a felelősséget, és vessen véget a zavargásoknak.

Az izraeli elnök szerint túl egyszerű lenne a zavargásokat egyszerűen Ariel Saron izraeli ellenzéki vezetőnek a jeruzsálemi Templomhegyen tett látogatásával indokolni. Úgy ítélte meg, hogy az erőszak kitörésének okai ennél bonyolultabbak. A palesztin fél ugyanis provokációnak minősítette Saron múlt csütörtöki templomhegyi sétáját, amellyel Izrael szuverenitását akarta tüntetőleg kifejezni a muzulmánok harmadik legfontosabb szent helyének számító, arabul Haram as-Sarífnak nevezett terület felett. Az Európai Unió francia elnöksége is provokáció következményének minősítette a Kelet-Jeruzsálemben és a palesztin területeken kitört zavargásokat. Az elmúlt négy nap folyamán a palesztinok és az izraeli biztonsági erők összetűzéseiben a különböző adatok szerint 29-36 ember vesztette életét.

Az összetűzések hétfőn is folytatódtak: a ciszjordániai Hebronban izraeli katonák gumilövedékeket zúdítottak kődobáló palesztinokra.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.01.)