Vágólapra másolva!
Palesztin biztonsági forrás híradása szerint az izraeli és a palesztin fél tűzszünetben állapodott meg. Egyelőre nem tudni, hogy a megállapodás mikortól lép életbe, és hogy kik írták alá. Eközben az amerikai külügyminiszter asszony megbeszélésre hívta Ehud Barak izraeli miniszterelnököt és Jasszer Arafat palesztin elnököt. A kialakult helyzetről ? palesztin kérésre - az ENSZ Biztonsági Tanácsa rendkívüli ülést kezdett.
Vágólapra másolva!

Az izraeli és a palesztin fél tűzszünetben állapodott meg kedden reggel. A hírt egy palesztin biztonsági forrás adta közre. A névtelenséget kérő palesztin forrás azt nem közölte, hogy a tűzszünet mikortól lép életbe és azt sem, hogy kik írták alá a megállapodást. Kijelentette ugyanakkor, hogy teljes fegyvernyugvásról egyeztek meg és Izrael hozzájárult csapatainak visszavonásához.

A hétvégén Izrael ajánlott tűzszünetet a palesztinoknak. A tűzszünet elfogadását a palesztinok az izraeli egységek visszavonásától tették függővé.

Albright Párizsba hívta Barakot és Arafatot

Madeleine Albright amerikai külügyminiszter a palesztin területeken egyre súlyosabb méreteket öltő összecsapások miatt szerdára megbeszélésre Párizsba hívta Ehud Barak izraeli miniszterelnököt és Jasszer Arafat palesztin elnököt - tudatta hétfő éjjeli közleményében a francia fővárosban tartózkodó amerikai miniszter asszony. Barak és Arafat elfogadta a szerdára szóló meghívást, Franciország pedig vállalta, hogy házigazdája lesz a tanácskozásnak - jelentette ki az amerikai külügyminiszter.

Ugyancsak hétfő éjjel jelentették be Párizsban, hogy az Európai Unió az izraeliek és palesztinok között kirobbant véres összetűzések kivizsgálására nemzetközi bizottság felállítását szorgalmazza.

A francia külügyminisztérium közleménye támogatásáról biztosítja egy olyan nemzetközi összetételű bizottság megalakítását, amelynek célja, hogy objektív módon állapítsa meg az utóbbi napok eseményeit előidéző tényeket.

Párizsban Nabíl Saat, nemzetközi kapcsolatokért felelős palesztin miniszter pár órával korábban azzal a kéréssel fordult Párizshoz, hogy "a felelősség megállapítása érdekében" az unió vegyen részt egy nemzetközi vizsgálóbizottság létrehozásában. Az EU francia elnökségének nyilatkozata szerint a tizenötöknek meggyőződése, hogy az erőszak aránytalan alkalmazása csak súlyosbíthatja a helyzetet, növelheti az áldozatok számát: "egyedül a tárgyalásos megoldás képes teljesíteni az izraeli és palesztin nép békére és biztonságra irányuló törekvéseit".

Rendkívüli ülést kezdett a Biztonsági Tanács

Közép-európai idő szerint keddre virradó éjjel rendkívüli ülést kezdett az ENSZ Biztonsági Tanácsa az izraeli erők és a palesztinok között egyre hevesebbé váló összecsapások nyomán kialakult helyzetről.

A BT összehívását a palesztinok kérték. A tanácskozás zárt ajtók mögött kezdődött, de diplomaták jelzése szerint nyilvános vitára is sor kerül. A palesztinok kifejezett kérése ellenére sem várható, hogy a Biztonsági Tanácsa valamilyen határozatot, vagy kötelező érvényű nyilatkozatot fogad el.

Az utcai összecsapások hétfőn is folytatódtak Ciszjordániában és a Gázai-övezetben. Az áldozatok száma 56-ra emelkedett: 44 palesztin, kilenc izraeli arab és három izraeli vesztette életét a harcokban. Csupán a hétfői áldozatok száma megközelítette a húszat. A harcokban eddig több mint ezren sebesültek meg.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 1.)