Vágólapra másolva!
India és Oroszország között korszerű harckocsik és vadászgépek szállításáról, illetve gyártásáról született szerdán megállapodás Újdelhiben az orosz elnök látogatása alkalmával. Kedden stratégiai partneri megállapodást kötött a két ország nevében az orosz elnök és az indiai kormányfő.
Vágólapra másolva!

A megállapodásokat George Fernandes indiai védelmi miniszter és Ilja Klebanov, a hadiipari ügyekért felelős orosz miniszterelnök-helyettes látta el kézjegyével. Ezek értelmében India 150 darab T-90Sz típusú harckocsit vásárol Oroszországtól, és további 170 ugyanilyen harckocsit szerel össze hadiüzemeiben. A megállapodás értelmében India megkapja a szabadalmat és a szükséges műszaki dokumentációt 150 darab Szu-30Mki típusú vadászgép hazai gyártására.

A tervek szerint Moszkva ingyen átadja Indiának a nem éppen legkorszerűbb, 45 ezer tonna vízkiszorítású, Gorskov admirális nevét viselő repülőgép-hordozóját, amelyet előzőleg Oroszországban korszerűsítenek majd (a Reuter által idézett szakértők szerint ennek költsége mintegy 650 millió dollárra rúg). Jövőre indiai szakemberek utaznak Oroszországba, hogy megismerkedjen a hajóval.

Megállapodás született arról is, hogy India és Oroszország a haditechnikai együttműködést összehangoló, miniszteri szintű kormányközi bizottságot hoz létre. A tervek szerint a testület lendületet ad a stratégiai partnerség megvalósításának, amiről kedden írt alá nyilatkozatot Vlagyimir Putyin orosz elnök Atal Behari Vadzspaji indiai kormányfővel.

Az indiai-orosz megállapodás együttműködést irányoz elő a nemzetközi terrorizmus, a szeparatizmus és a drogcsempészet elleni küzdelemben, a védelmi szférában és az atomenergia-gazdálkodásban. A két stratégiai partner ugyanakkor megfogadta, hogy nem lép be olyan katonai vagy politikai tömbbe, és nem köt olyan szerződést, amely árthat a másik fél nemzetbiztonsági érdekeinek. (Erre a kitételre azért van szüksége Oroszországnak, mert Bill Clinton amerikai elnök márciusban lezajlott újdelhi vizitje alkalmával amerikai-indiai stratégiai partnerségre ütöttek pecsétet.)

A bizottság a tervek szerint felgyorsíthatja az Sz-300-as légvédelmi rendszer és a Szmercs típusú rakétaindítók beszerzését Oroszországtól. A bizottságnak el kell érnie, hogy az indiai-orosz katonai kapcsolatok ne korlátozódjanak csupán a fegyverkereskedelemre, hanem bővüljön a lehetőségek köre például azzal is, hogy Oroszország befektethessen az indiai hadiiparba.

(MTI)