Tűzszünetben állapodtak meg az izraeli és palesztin vezetők<br/>

Vágólapra másolva!
Az izraeli és a palesztin vezetés, bár formális egyezmény aláírására nem került sor, tűzszünetben állapodott meg. A vezetők véget akarnak vetni az egy hete tartó, eddig 67 ember halálát és több mint ezer tüntető sebesülését okozó erőszaknak.
Vágólapra másolva!

"Ehud Barak izraeli kormányfő parancsot adott az izraeli hadsereg összes tisztjének az erőszak megállítására, és mi is ugyanilyen utasításokat adtunk a mi parancsnokainknak" - mondta Párizsban Nabíl Saat palesztin együttműködési miniszter a Palesztina Hangja rádiónak.
Ciszjordániában a Reuters operatőre szemtanúja volt, amint egy izraeli harckocsi, amely az elmúlt napokban Rámalláhnál posztolt, elindult visszafelé támaszpontjára. Az izraeli rádió szerint Betlehemből, Nábluszból és Jeruzsálem környékéről is visszavonták az izraeli harckocsikat.

Amnon Lipkin-Sahak izraeli idegenforgalmi miniszter, aki részt vett a párizsi tárgyalásokon, megerősítette: Jasszer Afarat palesztin elnök és Ehud Barak izraeli kormányfő Jacques Chirac francia köztársasági elnök jelenlétében szóbeli megállapodást kötött az erőszak megállításáról. "Az a taktikai alapelv, hogy mi lássunk, de minket ne lássanak. Megértjük, hogy a hadsereg jelenlétének látványa nemkívánatos feszültséget kelt; ugyanakkor készen kell lennünk bármilyen fejleményre" - mondta a Náblusz környékén felfejlődött izraeli erők parancsnoka, Joszi Adiri ezredes a térség palesztin katonai vezetőivel folytatott megbeszélése után.

Dennis Ross, az amerikai kormányzat közel-keleti megbízottja, aki Madeleine Albright külügyminiszter mellett részt vett a csütörtökre virradóra véget ért párizsi tárgyalásokon, kijelentette: a biztonsági kérdésekről folytatott megbeszélések eredményesek voltak, de még meg kell várni, hogy a megállapodást miként váltják tettekre a helyszínen.

Csütörtökön nem érkezett jelentés nagyobb összecsapásokról. Necarim mellett egy palesztin gyújtópalackot hajított egy izraeli őrállásra. Az őrök gumibevonatú lövedékekkel válaszoltak. Betlehemben mintegy harminc palesztin kőzáport zúdított a Ráchel sírjaként ismert zsidó szent helynél őrt álló izraeli katonára, aki válaszul tüzet nyitott. Egy palesztin megsebesült. A tűzszüneti megállapodás értelmében a palesztin rendőrségnek meg kell akadályoznia, hogy a palesztin tüntetők köveket dobáljanak az izraeli hadseregre, amely viszont vállalta, hogy visszavonul a lázongások előtti állásaiba.

Arafat és Albright a párizsi tárgyalások után az egyiptomi Sarm es-Seikbe utazott, és ott Hoszni Mubarak egyiptomi elnök közreműködésével folytatja a palesztin területeken végigsöprő erőszakhullám lecsillapítására irányuló erőfeszítéseket. Barak nem vesz részt az egyiptomi találkozón. Mubarak közölte: sürgősen, még október vége előtt összeülő arab csúcsértekezlet összehívását kezdeményezte "a palesztin területeken egyre romló" helyzet miatt.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 5.)