Háborús helyzet alakult ki az izraeli-libanoni határon<br/>

Vágólapra másolva!
Ehud Barak izraeli kormányfő szombaton felszólította a libanoni és a szíriai kormányt, hogy tegyen azonnal lépéseket minden ellenséges cselekedet leállítására Izrael északi részén, és vonja ellenőrzése alá a Libanonban működő szervezeteket. Szombaton ugyanis véres zavargások történtek, melyekben ketten életüket vesztették, többen pedig megsebesültek.
Vágólapra másolva!

A szíriai és a libanoni kormánynak egyaránt elküldött üzenetében Ehud Barak megerősítette, hogy Izrael komolyan veszi az északi határán uralkodó nyugalom bármilyen megsértését, és a legszigorúbb módon kíván eljárni az észak-izraeli települések biztonságának szavatolása érdekében. Az üzenet előzménye egyrészt az volt, hogy libanoni menekülttáborokban élő palesztinok szombaton tüntetést tartottak a libanoni-izraeli határ követlen közelében, és kövekkel, valamint Molotov-koktélokkal dobálták meg, majd visszavonulásra kényszerítették a határt őrző maroknyi izraeli katonát. Az izraeli katonák tüzet nyitottak a tömegre, és két palesztint megöltek, tucatnyit pedig megsebesítettek.

A másik komoly incidens a dél-libanoni-szíriai határ mentén fekvő, Izrael által 1967-ben elfoglalt Sebaa-területen történt: a libanoni Hezbollah gerillái támadást intéztek az ott állomásozó izraeli katonák ellen. A tüzérségi, illetve a közvetlen tűzpárbajban három izraeli katona megsebesült, ráadásul a Hezbollah harcosai három izraeli katonát foglyul is ejtettek, és magukkal hurcoltak. Megtorlásul izraeli harci helikopterek és vadászgépek légitámadást intéztek a Hezbollahnak a libanoni hegyek között megbújó állásai ellen. Az egyik helikopterről leadott géppuskasorozat Dél-Libanon nyugati szektorában egy személyautót talált el, a kocsiban utazó libanoni család négy tagja megsebesült.

Összetűzések törtek ki szombaton a Ciszjordánia északi részén fekvő Tulkarem városban is. Az izraeli katonák és a palesztinok összecsapásában négy palesztin sebesült meg, valamennyien a lábukba kaptak golyót.

Barak ugyanakkor figyelmeztetette Jasszer Arafatot, hogy leállítja az izraeli-palesztin béketárgyalásokat, ha a következő napokban nem szűnnek meg a zavargások. Az izraeli két napot adott a palesztin vezetőnek az erőszak elfojtására. Ha azonban a határidő elteltével tovább folytatódik az erőszak, úgy Izrael ezt a béketárgyalások leállításaként fogja értelmezni.

''Nyilvánvalóan nincs partner a békekötéshez" - mondta az izraeli kormányfő Arafatra utalva. Egyúttal megerősítette, hogy a libanoni Hezbollah mozgalmat, valamint a libanoni és a szíriai kormányt teszi felelőssé a szombat délután elrabolt három izraeli katona sorsáért. Slomo Ben Ami megbízott izraeli külügyminiszter szintén kijelentette, hogy Arafat nem partner a béke megkötéséhez. Figyelmeztetett, hogy Izrael kész a palesztinokkal való konfrontációra, amely azonban a szomszédos államokra is átterjedhet. Arra kérte az Egyesült Államokat, hogy gyakoroljon nyomást Libanonra és Szíriára Észak-Izrael nyugalmának visszaállítása érdekében.

Egy hivatalos libanoni szerint Izraelnek azonnal szabad lábra kell helyeznie a börtönökben őrzött összes libanoni foglyot, ha vissza akarja kapni három katonáját.

Jacques Chirac francia államfő - szóvivője, Catherine Colonna révén - felháborodottságának adott hangot amiatt, hogy Náblusz központjában palesztinok ezrei megrohanták és lerombolták a József sírja néven ismert zsidó szent helyet, amelynek őrizetét az izraeli hadsereg alig néhány órával a pusztítás kitörése előtt ruházta át a palesztin rendőrségre. Elfogadhatatlannak minősítve a történteket az elnök ismét az erőszak leállítását, a feszültség enyhítését és a párbeszéd újrafelvételét szorgalmazta.

A vallásos zsidók egy része szent helyként tiszteli József sírját, amely körül egy kis épület is áll. Bár számos történész kétségbe vonja, sokan mégis úgy hiszik, hogy ezen a helyen van eltemetve József pátriárka, Jákob és Ráchel Háránban született fia. A bátyjai által féltékenységből Egyiptomba eladott József hosszú kalandok után a fáraó minisztere lett, és neki köszönhetően telepedhettek le a zsidók Egyiptomban. Hosszú életének végén saját kérésére Izrael földjében temették el.


A legfrissebb információk szerint 14-re emelkedett azoknak a libanoni polgári személyeknek a száma, akik szombat délután az izraeli légierő Dél-Libanon ellen intézett támadásában sebesültek meg. Az izraeli katonák és a Hezbollah harcosainak összetűzésében, illetve a Hezbollah által indított tüzérségi támadásban összesen hét izraeli katona sebesült meg. Az izraeli hadsereg a libanoni-izraeli határra vezényelte és riadókészültségbe helyezte különleges alakulatait.

Bill Clinton amerikai elnök a közel-keleti helyzet miatt lemondta szombat délelőttre tervezett ohiói útját, amely során Columbusban demokrata adománygyűjtő rendezvényen vett volna részt. Az elnök telefonon megbeszélést folytatott Ehud Barak izraeli kormányfővel és Jasszer Arafat palesztin vezetővel. Clinton tevékenyen elő kívánja mozdítani az ENSZ Biztonsági Tanácsában előkészítés alatt álló, de politikai egyetértés hiányában elakadt közel-keleti határozathozatal ügyét. (A határozat elítélné az elmúlt napok izraeli-palesztin viszonylatban tapasztalt újabb erőszakhullámát, de a kiváltó okot, vagyis a felelősséget megfogalmazó szövegrészt illetően még viták vannak.) Az Egyesült Államok igyekszik megakadályozni, hogy a határozat kifejezetten és elsősorban Izraelt tegye felelőssé.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.05.)