Vágólapra másolva!
Az ENSZ-főtitkár koszovói különmegbízottja szerint a Jugoszlávia elleni szankciók feloldását össze kellene kapcsolni azzal a követelménnyel, hogy Belgrád tegyen konkrét lépéseket a koszovói konfliktusban eltűnt, illetve fogságba esett több ezer személy sorsának rendezése érdekében. A megbízott szerint a demokratikus fordulat önmagában nem eredményezheti a Balkán azonnali stabilizálódását.
Vágólapra másolva!

Bernard Kouchner az EU-külügyminiszterek Luxembourgban ülésező tanácsa előtt hétfőn számolt be a koszovói helyzetről, és elmondta: a tartományban a helyzet egyelőre nem változott, "a háború még nem ért véget". Az etnikai gyűlölködés számos forrásból táplálkozik, a koszovói albánok szinte egyöntetűen függetlenséget akarnak - jelentette ki Kouchner, aki szerint ezért a nemzetközi közösségnek egyelőre mindenképpen érvényben kell tartania a tartománnyal szemben vállalt katonai és gazdasági kötelezettségeit.

Az EU külügyminiszteri tanács hétfői programjának nem az egyetlen, de a legfontosabb napirendi pontja a nyugat-balkáni helyzet áttekintése, ezen belül elsősorban a belgrádi demokratikus fordulatból adódó következtetések levonása.

A koszovói különmegbízott közölte: bár a belgrádi demokratikus fordulat az egész térség számára sorsdöntő fontosságú, önmagában még egyáltalán nem eredményezheti a Balkán azonnali stabilizálódását. Ez különösen érvényes Koszovóra, ahol az albánok nem egyszerűen Milosevics, hanem a szerb elnyomás ellen harcoltak - mondta Kouchner. Közölte, hogy meghívást kapott Kostunicától, és mielőbb szeretne találkozni vele.

A koszovói albánokat ez idő szerint két dolog aggasztja - mondta el Kouchner. Egyrészt az, hogy a jugoszláviai demokratikus változások következtében a nemzetközi gazdasági segélyek Koszovó helyett Szerbiának juthatnak majd; másrészt tartanak tőle, hogy a fejlemények függetlenedési törekvéseikre is negatív hatással lesznek. Minderre való tekintettel javasolta Kouchner a koszovóiaknak azt a "paktumot", amelynek első lépéseként október 28-án önkormányzati
választásokat tartanak a tartományban. Ha ugyanis most próbálnának végleges megoldást találni Koszovó státusára, az újabb konfliktus kirobbanásához vezetne - mondta. A helyi választások révén viszont fel lehet gyorsítani a nagyfokú autonómia megvalósításának folyamatát. Még a sikeresen lebonyolított helyi választások sem fognak azonban megoldást kínálni Koszovó valamennyi problémájára - mondta az ENSZ-megbízott, aki szerint a hatékonyan működő és képviseleti szerepüknek valóban megfelelő önkormányzati testületek kialakítása évekig is eltarthat.

(MTI)