Jobboldali nyomás nehezedik az osztrák állami televízióra<br/>

Vágólapra másolva!
Az egykori szabadság párti szimpatizáns exrendőr által kirobbantott "spiclibotrány" óta, az ügyben érintett Szabadság Párt képviselői állandó helyreigazítási kérelmekkel, telefonokkal és faxokkal bombázzák az ORF szerkesztőségeit. A "spicliügyet" tárgyaló televíziós műsorokat pedig mindkét kormánypárt képviselői bojkottálják. Lapértesülések szerint a politikusok hozzájutottak az aktuális műsorok részleteihez, még mielőtt azok adásba kerültek volna.
Vágólapra másolva!

Az ORF osztrák állami televízió adóra az utóbbi napokban a pártok részéről elviselhetetlen nyomás nehezedik, amely egészen egyes szerkesztők megfélemlítéséig terjed - ezt foglalta határozatba az aktuális műsorok szerkesztőinek tanácsa.

Miközben az adó főintendánsa hétköznapi üzletmenetről szólt, a szerkesztők példaként első helyen Peter Westenthalert, az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) frakcióvezetőjét hozták fel, aki - mint rámutattak - telefonokkal bombázza a szerkesztőségeket, amióta nyilvánosságra került, hogy Josef Kleindienst rendőr, egykori FPÖ-szimpatizáns új könyvében megírta, hogy az FPÖ a rendőrség számítógépeiből szerzett be adatokat ellenfeleiről. A koalíciós Osztrák Néppárt (ÖVP) frakcióirodájából egyes híradórészekhez többoldalas részletes bírálatot faxoltak a szerkesztőségbe, s azonnali állásfoglalást követeltek. Túl ezen mindkét kormánypárt több ízben bizonyos hírek, beszámolók közlését követelte "jóvátételként az állítólagos hibák fejében". A szerkesztők mindezt "a nyomásgyakorlásra irányuló megengedhetetlen kísérletnek" minősítették.

Az újságírók aggodalmuknak adtak hangot, hogy a Kleindienst-könyv kapcsán napvilágra került úgynevezett "spiclibotrányt" nem lehetett a műsorban megvitatni, mert mindkét kormánypárt megtagadta részvételét.

Szóba került az értekezleten az is, amit néhány napja már közölt a sajtó, nevezetesen hogy a pártok képviselői az ORF számítógépes rendszeréből hozzájutottak az aktuális műsorok részleteihez, még mielőtt azok adásba kerültek volna. A jelek szerint azonban az alig ellenőrzött rendszerbe nem kívülről hatoltak be, hanem a tévéadó munkatársai adták tovább az onnan szerzett információkat. Gerhard Weis főintendáns azt ígérte, hogy az ügyet kivizsgálják, amennyire ezt lehetővé teszik a műszaki adottságok.

Az ORF számítógépeinek "megcsapolásától" vasárnap minden parlamenti párt elhatárolta magát. Ám az Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) funkcionáriusai összefüggést látnak a rendőrségi adatbázis és az ORF-számítógépek "megcsapolása" között, és úgy látják, hogy a szálak Westenthalernál futnak össze. Az SPÖ egyébként parlamenti vizsgáló bizottság összehívását javasolta a rendőrségi ügyben, s a bizottságnak foglalkoznia kellene az ORF kikémlelésével is. Stefan Schennach, a zöldek képviselője az ORF-kuratóriumban a testület rendkívüli ülését követelte, s az ehhez szükséges - egyharmadnyi - szavazatot alighanem meg is tudja szerezni, mivel az SPÖ támogatja javaslatát.

A szerkesztők tanácsa azt követelte az adó vezetésétől, hogy alapvetően abból induljon ki: a kívülről érkező bírálat mögött legtöbb esetben nagyon is jól látható érdekek állnak, s a "jogos panasz" minősítés alkalmazását hagyja a rádió- és tévétörvény betartását felügyelő bizottságra.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.11.)