50 ezer diák tüntetett Bécsben a tandíj ellen<br/>

Vágólapra másolva!
Ausztria egyetemi városaiban szerdán több tízezer egyetemi és főiskolai hallgató tüntetett a tandíj bevezetése ellen és az egyetemi képzés reformjáért. A tiltakozókhoz ellenzéki politikusok és egyetemi oktatók is csatlakoztak.
Vágólapra másolva!

A szervezők szerint Bécsben mintegy 40 ezer - a rendőrség szerint 20 ezer - fiatal vonult az utcára, de sok ezren tüntettek Linzben, Innsbruckban, Leobenban és Salzburgban. A felvonulókhoz csatlakozott számos egyetemi tanár, rektor és az ellenzéki politikai pártok sok képviselője.

A megmozdulást támogatásáról biztosította az ellenzéki zöldek és az Osztrák Szociáldemokrata Párt, továbbá a rektori konferencia elnöke, Georg Winckler, s mindannyian a tandíj visszavonását követelték.

Elisabeth Gehrer oktatásügyi miniszter helytelenítette, hogy az egyetemi oktatók is részt vettek a tiltakozó akcióban, Wolfgang Schüssel kancellár pedig arra hívta fel a figyelmet, hogy 1,4-1,9 milliárd schillinget terveztek be a szociális ösztöndíjak bővítésére és emelésére.

A tüntetés záró nagygyűlését a bécsi Ballhausplatzon, a kormánynak helyt adó épület előtt tartották, a szervezők szerint 50 ezer, a rendőrség szerint 30 ezer tüntető részvételével. Itt sor került az első kisebb incidensre, amennyiben egy hevesen tiltakozó lányt elvezettek, s néhány tojás is repült a levegőben.

Ezt követően Elisabeth Gehrer miniszter fogadta Martion Faisstot, az Osztrák Főiskolai Szövetség elnökét, aki egy 8000 aláírást tartalmazó tiltakozó levelet adott át neki.

A kormány úgy döntött, hogy félévenként 5000 schillinges tandíjat vezetnek be az egyetemeken, ami komoly érvágás a diákoknak. A látszólag csekély összeg azért okoz ilyen felháborodást, mert egyrészt a diákok csak meghatározott összegig kereshetnek munkával pénzt a tanulás mellett, másrészt a felvételi vizsga nélkül látogatható egyetemeken akkora a túlzsúfoltság, hogy sokan önhibájukon kívül nem 5, hanem csak 6-7 év alatt tudják befejezni tanulmányaikat. Ez utóbbi okból követelnek a diákok reformot.

Végül, de nem utolsósorban a szakértők kimutatták: a költségvetés szanálása miatt kidolgozott takarékossági csomag részeként bevezetendő tandíj az államkasszának ráfizetés lesz, mivel a befolyó összegből juttatni akarnak az egyetemeknek egymilliárdot, s ez a tandíjat kísérő intézkedésekkel együtt többe kerül majd, mint amennyi a tandíjból befolyik.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.04.)