Katonai puccsal fenyeget egy horvát szervezet<br/>

Vágólapra másolva!
Katonai puccsra szólított fel szerdán Horvátországban az az állítólagos szervezet, amely a közelmúltban "horvátellenes tevékenység miatt halálra ítélte" Stipe Mesic köztársasági elnököt, Ivica Racan miniszterelnököt és több más politikust.
Vágólapra másolva!

Az állítólagos Horvát Népi Felszabadító Tanács (HNOV) postán küldte el felhívását a központi horvát tömegtájékoztató eszközökhöz. A felhívást ugyanaz az bizonyos Hopp tábornok írta alá, aki a Mesic elnökre kiszabott "halálos ítéletet" is. Az újabb fenyegető levélben a katonai puccsot nevezték az egyetlen lehetséges módszernek, hogy "megmentsék a honvédő háború államteremtő vívmányait".

A levél szerzői követelték, hogy azonnal engedjék szabadon azokat a horvátokat, akiket a horvátországi szerbekkel szemben elkövetett háborús bűnök vádjával vettek őrizetbe a horvát hatóságok, Zágráb szakítsa meg együttműködését a hágai Nemzetközi Törvényszékkel, és azonnal szüntessen meg mindenfajta politikai és gazdasági érintkezést Jugoszláviával. A levél közli, hogy ha a horvát fegyveres erők és a horvátországi háború egykori önkéntesei nem hajtanának végre katonai puccsot, akkor a HNOV "folytatni fogja már megkezdett népfelszabadító gerillaharcát a végső győzelemig".

Az állítólagos szervezetről és "tábornokáról" semmit sem lehet tudni, ilyen nevű szervezet a közelmúltig nem létezett. A zágrábi belügyminisztérium az első levél felbukkanásakor csak annyit tett közzé, hogy megteszi a szükséges intézkedéseket. A levél is azokhoz az állásfoglalásokhoz tartozik, amelyekkel a horvát jobboldal, a néhai Franjo Tudjman alapította és ellenzékbe kényszerített Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) egyes körei társadalmi feszültséget szeretnének szítani, vagy legalábbis annak a látszatát kelteni, hogy "komoly ellenállás" bontakozik ki a januári parlamenti választásokon hatalomra jutott, hatpárti balközép koalícióval szemben. A HDZ már előrehozott parlamenti választások kiírására is felszólított, de csak az egyház bizonyos köreit és a vidéki veteránszervezetek egy részét tudta maga mellé állítani. A közvélemény-kutatások ugyanis határozottan cáfolják, hogy országos elégedetlenség mutatkozna az új hatalommal szemben, hiszen a horvátok többsége a szociáldemokrata Ivica Racan miniszterelnököt
tartja a független Horvátország legnépszerűbb miniszterelnökének, és támogatja a kormány új irányvonalát: a horvát háborús bűnösök
felelősségre vonását, az ország euroatlanti integrációját.

(MTI)