Arafat-Barak csúcstalálkozó lesz Egyiptomban <br/>

Vágólapra másolva!
Jasszer Arafat palesztin elnök és Ehud Barak izraeli kormányfő beleegyezett, hogy hétfőn tárgyalóasztalhoz üljön Egyiptomban. A közel-keleti találkozó célja, hogy megállítsák a már több mint két hete tartó palesztin-izraeli erőszakos cselekményeket.
Vágólapra másolva!

Az Egyiptomban, Sarm-es-Sejk városában tartandó közel-keleti csúcsértekezletet Bill Clinton amerikai elnök kezdeményezte. II. Abdalláh jordániai király, Kofi Annan ENSZ-főtitkár, Oroszország, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főmegbízottja (Javier Solana) és Spanyolország kérte, hogy részt vehessen a Sarm-es-Sejkben tartandó közel-keleti csúcson - jelentette be szombaton Kairóban Hoszni Mubarak egyiptomi elnök. Bill Clinton, az Egyesült Államok elnöke is részt vesz a csúcson.

A korábbi izraeli és palesztin szkepticizmus ellenére Jasszer Arafat palesztin elnök és Ehud Barak izraeli kormányfő is beleegyezett abba, hogy hétfőn részt vegyenek azon a csúcstalálkozón, amelynek célja megállítani a palesztin-izraeli erőszakos cselekményeket. Arafat és Barak részvételét a Palesztin Hatóság, illetve az izraeli kormány is megerősítette.

Jasszer Arafat szombaton délelőtt Kofi Annan ENSZ-főtitkárral közölte döntését. A Palesztin Hatóság elnök azt követően határozta el részvételét, hogy Ehud Barak hozzájárult a palesztin területekre való gyógyszer- és élelmiszer-szállításokhoz, s belegyezett az izraeli katonák kivonásához. Nem sokkal ezután Barak is bejelentette részvételi szándékát, aki szóvivője szerint csak Arafat döntésére várt. Kofi Annan - akit szombaton Kairóba várnak - megerősítette, hogy a felek nem támasztottak előfeltételeket a csúcson való részvételhez.

A közel-keleti csúcstalálkozó célja, hogy rendezze a már több, mint két hete tartó zavargások következtében kaotikussá vált helyzetet, és békés eszközökkel véget vessen az izraeli katonaság illetve a palesztin tüntetők, rendőrök és a szélsőséges muzulmán fegyveres csoportok közötti összecsapásoknak.

A zavargások állítólagos oka, hogy a jobboldali Likud párt vezetője, Ariel Saron tüntető jellegű látogatást tett Jeruzsálemben egy muzulmán kegyhelynek tartott templomnál. A valódi okok között a szakértők viszont ugyanúgy felsorolják Jeruzsálem megosztásának kudarcát vagy az izraeli jobboldal, Barak-ellenes belpolitikai manőverét, mint Arafat vagy a háború-párti Hezbollah taktikáját. A békefolyamatokat veszélyeztető, több napja tartó összetűzések, a korábbiaktól eltérően kiterjedtek nemcsak a megszállt területekre, hanem az izraeli arab városokra is. Az erőszakhullám lecsillapításával mind az arab-izraeli, mind a nemzetközi diplomácia megpróbálkozott, eddig nem sok sikerrel.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 13.)