Az Amnesty International szerint leginkább a kisebbségieket bántalmazzák a rendőrök<br/>

Vágólapra másolva!
Legújabb jelentésében a rendőri erőszak eseteit vizsgálta az Amnesty International (AI). A nemzetközi emberi jogi szervezet megállapítja, hogy a hatósági túlkapások különösen a faji és etnikai kisebbségeket sújtják, de jelentős az egyes társadalmi csoportokat - köztük a gyermeket, nőket és homoszexuálisokat - érintő esetek száma is. A szervezet egy éven át tartó kampányt indított a kínzás ellen. Az AI szerint a világ 150 országában ? köztük az Európa Tanács 20 tagállamában - alkalmazzák még mindig a kínzást.
Vágólapra másolva!

Magyarországot - Bulgária és Szlovákia mellé sorolva - a roma lakosság lakókörzetei ellen alkalmazott "tömeges és különösen durva rendőri fellépés" eseteiben marasztalja el a szervezet szerdán közzétett jelentése. Az Amnesty-jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy Európában és az Egyesült Államokban egyaránt a kisebbségi csoportok - feketék vagy más etnikai kisebbségek - köreihez sorolható a rendőri erőszak áldozatainak többsége, akik általában bevándorló munkavállalók vagy menedékjogért folyamodó személyek.

Nyugat-európai jelenségként említi a jelentés, hogy néhány országban túlzott hatósági erőalkalmazás során, kiutasítási eljárásokkal összefüggésben vesztették életüket külföldi állampolgárok. Ilyen eseteket regisztráltak Németországban, Ausztriában Belgiumban, Svájcban és Nagy-Britanniában. Angliában a rendőrség nemtörődömséggel viszonyul a rasszistaellenes küzdelem kérdéséhez - állítja az emberi jogi szervezet.

A rasszizmus jelensége kimutatható a Burundiban, Oroszországban, illetve a Balkánon zajló fegyveres konfliktusokban, melyek során csecsen vagy kaukázusi származású személyeket önkényesen tartóztatnak le és kínoznak meg.

Az Amnesty-értékelés szerint a homoszexuálisok, leszbikusok és transzszexuálisok a világ szinte minden táján rendőri atrocitásoknak, kínzásoknak vannak kitéve, s ez ellen kevesen emelnek szót. A szexuális másság iránt megnyilvánuló intolerancia eseteit állapítja meg a jelentés Romániában, Malajziában, Brazíliában, Peruban és az Egyesült Államokban is.

A nőket a világ számos helyén továbbra is másodrangú állampolgárnak tekintik, akik ellen - ha a társadalmi hagyományok szabta korlátokat átlépik - jogosultnak tekintik a testi fenyítés legdurvább eszközeit is. Ezek között főként muzulmán országokat sorol a jelentés.

A gyermekekkel szemben a világ több mint ötven országában alkalmaznak köztörvényes esetekben kínzást, egészségkárosító elbánást - állapítja meg az Amnesty. Törökországi, szudáni, guatemalai példákat említ az utcára szorult, lopásra, prostitúcióra kényszerült gyermekek önkényes letartóztatására, a velük szemben megnyilvánuló kegyetlen bánásmódra. Végezetül megállapítja, hogy számos fegyveres konfliktusban válnak áldozattá olyan gyerekek, akiket harcosként alkalmaznak a szemben álló felek, s hadifogolyként megkínozzák őket.

A vizsgálatból is kitűnik, hogy milyen nagy arányban alkalmazzák még ma is a kínzást. A szervezet ezért 1946-os megalakulása óta harmadik alkalommal indít nemzetközi kampányt, ezúttal a kínzások ellen. Ennek során világszerte sajtókonferenciákat rendez, aktivistái pedig a világ számos városában sárga-fekete szalagokkal terveznek körbefonni épületeket, jelezvén, hogy azok kínzásmentes övezetek.

Az AI szerint a kínzás áldozatai többségében ma már nem politikai foglyok, hanem bűncselekmények elkövetői, akiket egyaránt megkínoznak a kihallgatások során a nagy hagyományú demokráciákban és a tekintélyelvű rezsimekben. A kínzások elleni kampány a bűncselekmények elkövetőire, az etnikai kisebbségekre, a bevándorlókra, menedékkérőkre, homoszexuálisokra összpontosul. A kínzások európai eseteiről közzétett legutóbbi jelentésből kiderül: az AI Európában legkevesebb 25 országban regisztrált kínzást. Ezek közül 20 állam a demokrácia, az emberi jogok letéteményesének számító Európa Tanács tagja.

Az AI szerint világos összefüggés van a kínzás és a rasszizmus között. A rendőrségi brutalitások áldozatai többségében kisebbségi csoportok, a társadalom szélére sodródott közösségek tagjai. Európa-szerte például a romákra úgy tekintenek mint bűnözőkre, és a romák szerte a kontinensen állandó alanyai a kínzásoknak.

A jelentés az etnikai kisebbségek kapcsán Magyarország esetében kiemeli afgán menekültek bántalmazását egy magyarországi menekültközpontban, de hasonló esetekről számol be Svájcban és Portugáliában is. Rámutat arra, hogy Ausztriában, Németországban, Svájcban és az Egyesült Királyságban külföldi állampolgárok haltak meg deportálás során a rendőrség által alkalmazott túlzott erő következtében.

(MTI)