Schüssel szerint marad a koalíció <br/>

Vágólapra másolva!
Wolfgang Schüssel osztrák kancellár úgy véli Jörg Haider, az Osztrák Szabadságpárt egykori vezetője nem fogja beváltani azon fenyegetését, hogy pártját kilépteti a koalícióból. Ugyanakkor megérti, hogy koalíciós partnerét érzékenyen érinti a vasárnapi stájerországi választásokon elszenvedett vereség.
Vágólapra másolva!

A vasárnap az Osztrák Néppárt (ÖVP) jelentősen növelte szavazatai számát, míg az Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) sok szavazatot veszített a koalíciós kormány megalakulása óta tartott első tartományi választáson.

A választás után Jörg Haider figyelmeztette Wolfgang Schüssel kancellárt: tarthatatlan, hogy az ÖVP egyes tartományi politikusai bírálják a kormányt. Haider nyilvánvalóan Waltraud Klasnic stájerországi tartományi elöljáróra célzott, aki gyakorlatilag egy személyben nyerte meg a választásokat szinte teljesen politikamentes, de a kormányprogrammal több kérdésben szembehelyezkedő kampányával. "A Szabadságpártnak le kell szoktatni az ÖVP-t erről a kettős stratégiáról, különben vége a koalíciónak" - mondta.

Wolfgang Schüssel kancellár úgy tűnik nyugodtan fogadta Haider fenyegetését. Schüssel először a minisztertanács keddi ülése után kényszerült arra, hogy válaszoljon az újságírók erre vonatkozó kérdéseire, s akkor annyit mondott: nem lenne helyes az érzelmekre alapozott politikára tenni. Kedden késő este a kancellár egy tévéműsorban azonban már konkrétabban fogalmazott: a Haider által kilátásba helyezett előrehozott választások súlyos hibát jelentenének, és jelenleg Ausztriában senki nem érdekelt igazán új választások kiírásában. Egyben megértéséről biztosította a koalíciós partnert, hogy ilyen érzékeny veszteség után ideges.

A kancellár azt is elmondta, hogy a minisztertanács ülése előtt Susanne Riess-Passer alkancellárral (Osztrák Szabadságpárt, FPÖ) alaposan és őszintén megtárgyalták azokat a szemrehányásokat, amelyekkel az FPÖ a kancellár pártját, az Osztrák Néppártot (ÖVP) illeti, s újra minden rendben van, a koalíció működik a helyreállított kölcsönös bizalom jegyében.

Szakértők szerint Haider aligha törekszik arra, hogy új választások legyenek, ugyanis nincs arra esély, hogy a párt elérje legutóbbi eredményét, hát még arra, hogy az FPÖ a legerősebb párt legyen. Így ő aligha rúghatja fel a koalíciót, bár fő célját, hogy újra magára terelje a figyelmet, ezúttal is elérte: az egész osztrák sajtó róla szóló cikkekkel és kommentárokkal van tele. Egyedül Schüssel mondhatja fel az együttműködést, számára azonban még nem jött el az idő, mert ilyesmire csak akkor vállalkozhat, ha biztos esélye lesz arra, hogy az ÖVP a legerősebb pártként kerül ki a választásokból. Ugyanakkor Schüssel a tévéműsorban elismerte: kezdettől fogva nyilvánvaló volt, hogy a koalícióban lesznek gondok és feszültségek.

Alexander Van der Bellen professzor, a pozícióikon lassan, de folyamatosan javító zöldek elnöke úgy nyilatkozott: a stájerországi választások utáni összezördülésben csak az mutatkozott meg, hogy az EU-tizennégyek Ausztria elleni szankcióinak feloldásával eltűnt az a kötőanyag, amely összetartotta a koalíciót, s most újra lehetségesnek látszik, hogy a kormánypártok együttműködése nem tart ki a 2003-ban esedékes következő menetrendszerű választásokig.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.16.)