Görögország kivonul egy Törökországgal közös NATO-hadgyakorlatról<br/>

Vágólapra másolva!
Görögország bejelentette, hogy kivonul az Égei-tengeren zajló nagyszabású NATO-hadgyakorlatból, mert az észak-atlanti szervezet elutasította Görögország kérését a manőver félbeszakítására. Ezt Görögország azért kezdeményezte, mert Törökország kijelentette: ellenséges akciónak fogja tekinteni, ha a gyakorlaton részt vevő görög repülőgépek és hadihajók behatolnak török területekre.
Vágólapra másolva!

Görögország vasárnap bejelentette, hogy kivonul az Égei-tenger vitatott hovatartozású szigetei térségében folyó, Törökországgal közös nagyszabású NATO-hadgyakorlatról, miután az észak-atlanti szervezet elutasította kérését a manőver félbeszakítására.

A görög lépés előzménye az, hogy Törökország egyoldalúan megtiltotta a manőverekben részt vevő görög katonai repülőgépeknek és hadihajóknak a török területekre való behatolást, és kijelentette, ha ez megtörténik, ellenséges akcióknak fogja tekinteni.

A hadgyakorlatról való görög kivonulást Akisz Cohacopulosz nemzetvédelmi miniszter jelentette be vasárnap, a ciprusi Paphoszban tartott sajtóértekezletén. Az athéni kormány tagja kijelentette: Görögország nem fogadhatja el, hogy egy tagállam önös érdekekre használja fel a NATO-t. A miniszter hallatlannak és törvénytelennek minősítette a török lépést, bejelentve, hogy mivel "lehetetlen e gyakorlat folytatása, Görögország felfüggeszti részvételét". Athén már szombaton kérte a NATO parancsnokságától, hogy a görög részvevőkre elrendelt török korlátozások miatt állítsa le a manővert.

Az ankarai vezérkar indoklása szerint török harci gépek azért tartóztattak fel görög gépeket és utasítottak ki a török légtérből, mert megsértették a NATO repülési szabályait. A görög vadászgépek a gyakorlaton - amelyen az észak-atlanti szövetség hét tagországának 21 ezer katonája, 70 hadihajója és 170 repülőgépe vesz részt - állítólag berepültek két demilitarizált státust élvező, vitatott hovatartozású sziget fölé.

A Destined Glory fedőnevű hadgyakorlat október 7-én kezdődött, és a török-görög viszony felmelegedésének újabb jeleként görög vadászgépek szálltak le Törökország területén. (A két NATO-állam azelőtt hűvös viszonya tavaly váratlanul enyhülni kezdett a török, illetve görög földrengés és a kölcsönös segélynyújtás nyomán.) Törökország és Görögország 1996-ban kis híján háborúba keveredett egymással egy Égei-tengeri szigetecske miatt. A két ország légierejének vadászpilótái közötti légi marakodások még két éve is gyakoriak voltak.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2000. október 22.)