Kostunica a bosznia-hercegovinai vezetéssel tárgyal<br/>

Vágólapra másolva!
Vojislav Kostunica jugoszláv elnök a szarajevói repülőtéren tárgyal a bosznia-hercegovinai vezetés képviselőivel. Kostunica személyében először tesz látogatást Bosznia-Hercegovinában jugoszláv államfő azóta, hogy a terület elnyerte függetlenségét. A villámlátogatás rendkívüli jelentőségű, hiszen a két ország közötti kapcsolatok rendezése kulcsfontosságú a térség stabilitása szempontjából.
Vágólapra másolva!

Vojislav Kostunica jugoszláv elnök vasárnap a szarajevói repülőtéren tárgyal a bosznia-hercegovinai vezetés képviselőivel - jelentette be a bosnyák fővárosban Jacques Klein nyugalmazott amerikai tábornok, az ENSZ bosznia-hercegovinai képviseletének vezetője.

Klein szerint Kostunica szarajevói villámlátogatása rendkívül jelentős, hiszen a nemzetközi közösség szerint a Jugoszlávia és Bosznia-Hercegovina közötti kapcsolatok rendezése kulcsfontosságú a térség stabilitása szempontjából. Kostunica személyében először tesz látogatást a volt jugoszláv tagköztársaságban jugoszláv államfő azóta, hogy Bosznia-Hercegovina elnyerte függetlenségét.

Klein elmondta, hogy a szarajevói ENSZ-képviselet pénteken üzenetben kérte fel Kostunicát arra: első bosznia-hercegovinai látogatása ne legyen pusztán magánjellegű, mivel a nemzetközi közösség szerint rendkívül fontos a Belgrád és Szarajevó közötti viszony mielőbbi javítása. (A jugoszláv elnök eredetileg csak a boszniai Szerb Köztársaságban levő Trebinjébe utazott volna magánlátogatásra.)

Kostunica közölte a bosznia-hercegovinai vezetés képviselőivel, hogy az új belgrádi szövetségi kormány első teendői között lesz a diplomáciai kapcsolatok felvétele a nyugati szomszéddal.

Kostunica rövid sajtónyilatkozata szerint szarajevói találkozó a viszony normalizálásának, a diplomáciai kapcsolatok felvételének a nyitánya. Kostunica közölte, hogy Jugoszlávia ismét együtt fog működni az ENSZ hágai Nemzetközi Törvényszékével, amely első lépésként ismét megnyithatja 1996-ban bezárt belgrádi irodáját. A jugoszláv elnök közölte, hogy támogatja a Daytonban kötött boszniai békemegállapodást, de ellenezni bármiféle módosítását. (A boszniai muzulmán vezetők az utóbbi időben túlzottnak nevezték a Boszniai Szerb Köztársaságnak a boszniai állam keretein belül élvezett messzemenő önállóságát.)

Kostunica a találkozó után Szarajevóból a montenegrói Podgoricába repült, ahol az új jugoszláv szövetségi kormány megalakításáról fog tárgyalni.

Közben a jugoszláv elnök közleményben kérte a montenegrói kabinetet és pártokat, hogy ne tegyenek elhamarkodott függetlenségi lépéseket, hanem várják meg, amíg az új szerb hatóságok létrejönnek. Csak akkor lehet széles körű és demokratikus párbeszédet folytatni a Jugoszláviát alkotó két köztársaság (Szerbia és Monenegró) viszonyáról, ha majd az új szerb parlament és kormány megalakul - vélte Vojislav Kostunica, hozzátéve: ez nem zárja ki a népszavazás rendezését arról, hogy a két nép továbbra is közös államot akar-e vagy sem. Szerbiában hétfőn ideiglenes kormány alakítására készültek, hogy előkészítse a decemberre tervezett új választásokat.

Nyugati kormányok jelezték, hogy nem tartanak életképesnek egy független Montenegrót, és szeretnék, ha a köztársaság együtt maradna Szerbiával Jugoszlávia kebelében.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 19.) Milosevic védelmet kért Kostunicától(2000. október 22.)