Vágólapra másolva!
Hétfőn ismét többször elhalasztották a szerb parlament ülését, amelyen rendkívüli parlamenti választásokat írnának ki és megválasztanák a nagyobbik jugoszláv tagköztársaság ideiglenes kormányát.
Vágólapra másolva!

A választásokról és az átmeneti kormányról október 16-án állapodtak meg a vezető szerbiai politikai erők, köztük a Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök vezette Szerbiai Szocialista Párt (SPS) és a Vojiszlav Kostunica új szövetségi elnököt támogató Szerbiai Demokratikus Ellenzék (DOS) tömörülés.

Az idő előtti választásokat ellenzéki nyomásra írnák ki. A DOS győzelmét hozó szeptemberi jugoszláv elnök-, illetve parlamenti választások után a szerb kormányzat továbbra is Milosevics híveinek kezében van és csak jövőre járna le megbízatása. Ez meggátolhatná, hogy Kostunica szövetségesei végrehajtsák tervezett reformjaikat. Az átmeneti kormány az új kabinet megalakulásáig kormányozná Szerbiát, az ellenzék és az SPS pedig megosztaná a hatalmat a kabinetben.

Az október 16-i megállapodás szerint hétfő az utolsó határidő a választások kiírására és az ideiglenes kormány megalakítására. Hétfő délelőttre össze is hívták a parlamentet, ám az ülést előbb délre, majd délután 3 órára halasztották. Állítólag az okoz vitát, hogy a Vuk Draskovics-féle Szerb Megújhodási Mozgalom Rade Markovics szerb titkosszolgálati vezető leváltását követeli.

A parlament elvileg múlt szombaton határozott volna az átmeneti kormányról és a választásokról, de többszöri halasztás után hétfőre napolták el az ülést. Akkor az váltott ki vitát, hogy a DOS ellenezte az átmeneti kormányba jelölni kívánt egyik szocialista politikus személyét és több igazságszolgáltatási vezető leváltását követelte.

A kérdéses SPS-politikus, Braniszlav Ivkovics szerb tudományos miniszter a Politika című lapban hétfőn közölte, hogy kérte jelölése visszavonását az SPS átmenetikormányfő-jelöltjétől. Az SPS e lapban fizetett hirdetésben közzétette a 16-i egyezmény teljes szövegét is "Mi az igazság, ki nem tartja be a megállapodást" címmel; vélhetően arra utalt, hogy szerinte a DOS nem tartja magát az egyezményhez.

(MTI)

Korábban:

(2000. október 23.)