Kínában terjed a bigámia és a vadházasság <br/>

Vágólapra másolva!
A bigámia és az vadházasság egyre gyakoribb jelenség Kínában. A pekingi törvényhozás ezen a héten készül módosítani az immár húszéves házassági törvényt. A tervezet büntetné a házasságon belüli erőszakot és szabályozná a házasságtörő kapcsolatokat. A legfelsőbb bíróság tervezi, hogy bigámistaként ítéli el a feleségét megcsaló férjet, akit emiatt két év börtönnel is büntethetnének.
Vágólapra másolva!

A kínai parlament, a Országos Népi Gyűlés állandó jogi bizottságának tagjaitól azt várják, hogy a törvény erejével állják útját azon kínai hagyomány újbóli elterjedésének, hogy egy gazdag embernek több felesége, illetve ágyasa is van. A gyakorlatot a kommunisták 1949-es hatalomra jutása után betiltották, az utóbbi években azonban a kínaiak növekvő meggazdagodásával párhuzamosan egyre inkább feléledt ez a régi hagyomány, főként a kommunista rendszer legmagasabb kádereinek körében. A nyolcvanas évek gazdasági reformjait követően ismét divatba jött az ágyasok tartása. Peking az élettársi kapcsolat elterjedéséért is a dekadens nyugati gondolkodás térhódítását hibáztatja.

A második feleség jelensége különösen Kína déli részén terjedt el, ahol a gazdag emberek és a korrupt káderek nem kevés pénzt áldoznak a szeretők tartására. A kínai hatóságok az utóbbi időben átfogó kampányba kezdtek a korrupció ellen, javítandó a rendszer képét a lakosság körében. Az elmúlt időszakban elítélt számos igen magas rangú vezető, köztük például Cseng Ko-csie, az Országos Népi Gyűlés múlt hónapban kivégzett volt alelnöke tartott szeretőket, akiket nem utolsósorban éppen a kapott csúszópénzekből pénzelt. A vadházasság igencsak elterjedt volt a császári Kínában, amit maguk a császárok is ösztönöztek azzal, hogy több száz ágyast tartottak.

A tervezett törvénymódosítások között szerepel a házasságtörő kapcsolatok szabályozása. Nem helyezik ugyan törvényen kívül, de a házasságtörők kompenzációra lesznek kötelezhetők hitvesük javára. A legfelsőbb bíróság annak lehetőségét is vizsgálja, hogy a házasságtörő férfit bigámistaként kezeljék. A bigámia viszont bűncselekmény, és akár két év börtönnel is büntethető Kínában.

Az állami médiák beszámolóiban nem szerepel, hogy terveznék a válások megszigorítását. Kínában 1999-ben több mint egy millióan váltak el. Az új törvény tiltaná az erőszakot a családi életben, ami a családok 30 százalékában érhető tetten, és lehetővé tenné a családtagok számára, hogy a rendőrség segítségét kérjék.

(MTI)