Bizottság vizsgálja a prágai globalizációellenes tüntetésen alkalmazott rendőri fellépést <br/>

Vágólapra másolva!
Jirí Kolár, a cseh rendőrség országos főparancsnoka vizsgálóbizottságot hozott létre, amely kiértékeli és ellenőrzi azokat a panaszokat és bírálatokat, amelyek a rendőrök címére érkeztek a szeptemberi prágai globalizációellenes tüntetések alkalmával letartóztatottak elleni fellépéssel összefüggésben. A bizottságban a rendőrségi szakértőkön kívül az Interpol is képviselteti magát.
Vágólapra másolva!

Cseh és külföldi civil szervezetek azt állítják, hogy a cseh rendőrség igen durván bánt a letartóztatottakkal, verték, éheztették őket, nem engedték őket telefonálni, s más módon is megsértették emberi jogaikat. Stanislav Gross belügyminiszter visszautasította a vádakat, s úgy véli, hogy a rendőrség lejáratására irányuló kampányról van szó. Gross kedden délután találkozott Václav Havel államfővel és tájékoztatta őt a helyzetről.

Havel bejelentette: a rendőrségnek a szeptemberi prágai zavargások idején végzett munkáját személy szerint ugyan jónak tartja, de ennek ellenére azt szeretné, hogy a panaszokat a lehető
legkövetkezetesebben kivizsgálnák.

Rendőrségi források szerint eddig csupán egy hivatalos feljelentés érkezett a rendőrök ellen, amelyet a belügyminisztérium ellenőrző osztálya vizsgál ki. Prágai polgárjogi aktivisták viszont azt állítják, hogy már három feljelentést tettek, további húsz pedig most készül. Állítólag ötven olyan személy tanúvallomását is sikerült rögzíteni, akiket a rendőrök megvertek, vagy ok nélkül bántalmaztak, letartóztattak.

A globalizációellenes tüntetések során majdnem ezer személyt tartóztattak le, s közülük 25 ellen kezdeményeztek büntetőeljárást. Mintegy 300 külföldit kiutasítottak az országból. A letartóztatottak között 16 magyar állampolgár is volt, s közülük hat személy ellen büntetőeljárás folyik hatóság elleni erőszak címén.

(MTI)

Korábban:

(2000.10.03.)