Nő- és kábítószerügy miatt lemondott a japán miniszterelnök kabinetfőnöke<br/>

Vágólapra másolva!
Mori Josiro japán miniszterelnök bizalmas munkatársa, botrányba keveredett és lemondásra kényszerült. A lemondás hátterében egy fiatal szerető, kábítószer és szélsőjobboldali kapcsolatok húzódnak meg. A szeptemberben kirobbant haditengerészeti kémügy miatt pénzbüntetést kapott számos tábornok és tiszt.
Vágólapra másolva!

Hideano Nakagava távozásával akarja kiengesztelni a kormánykoalíció vezető ereje, a Liberális Demokrata Párt (LDP) "ifjútörökjeit", de az ellenzéket is, miután mindkét tábor lemondásra szólította fel a kormányfőt legutóbbi baklövése miatt.

Mori múlt héten kavart ismét politikai vihart, amikor Tony Blair brit miniszterelnökkel folytatott megbeszélésén megütköztető ötletet vetett fel az Észak-Koreába került japán állampolgárok ügyének megoldására. Szerinte az lenne a legcélravezetőbb a Phenjan által elrabolt japánok sorsának rendezésére, ha "most valamely harmadik országban bukkannának rájuk".

A lemondását bejelentő sajtóértekezleten Nakagava tagadta az egyik bulvárlap állításait, miszerint kapcsolatban áll egy szélsőjobboldali csoporttal, és kábítószert fogyasztott. Kitérő választ adott ellenben arra a kérdésre, hogy házasságon kívüli kapcsolatot tartott-e fenn egy fiatal nővel. A hetilapban ezen a héten jelent meg egy öt évvel ezelőtt készült fénykép, amelyen egy fiatal nő látható Nakagava hálószobájában. A nő az ágyon ül.

A volt kabinetfőnök a képről annyit mondott, hogy a nőt "hivatala jóváhagyásával vitték lakására", de "maga nem volt jelen", amikor a fotót készítették.

A japán kormány pénteken kinevezte Nakagava utódát Fukuda Jaszuo - a néhai miniszterelnök, Fukuda Takeo fiának - személyében. A 64 éves új kabinetfőnök Mori jobbkezének számít az LDP-ben, járatos a külpolitikában, mindenekelőtt a közel-keleti ügyekben.

Apja, aki 1976 és 1978 között állt a kormány élén, külföldön a Kínával kötött történelmi jelentőségű béke- és barátsági szerződéssel, valamint azon ígéretével szerzett elismertséget, hogy Japán soha többet nem tör katonai nagyhatalmi szerepre.

A szigetországban pénteken bejelentették, hogy a szeptemberi kémügy kapcsán - amelyben egy tengerésztiszt titkos iratokat adott át az orosz katonai attasénak, többek között az amerikai haditengerészet távol-keleti mozgásáról - több mint 50 tisztet és katonai tisztségviselőt pénzbüntetésre ítéltek. A hanyag vezetés miatt egyhavi fizetéscsökkentéssel sújtották Fudzsita Koszei tengernagyot, a haditengerészet vezérkari főnökét és Szato Kato védelmi miniszterhelyettest. A kémügy tanulságait levonva Torasima Kadzuo védelmi miniszter már korábban önként lemondott egyhavi fizetése 20 százalékáról.

(MTI)

Korábban:

(2000.09.08.)