Alacsony részvétel jellemzi a romániai választásokat<br/>

Vágólapra másolva!
A vasárnap délutáni órákig a vártnál jóval alacsonyabb részvétel jellemezte a romániai törvényhozási és elnökválasztást. A központi választási bizottság összesítése szerint 14 órakor a szavazáson való részvétel aránya országos szinten 27,25 százalék volt, ami jócskán elmarad a legutóbbi, 1996-ban tartott választás ugyanebben az órában rögzített 38,16 százalékától. Az ország különböző pontjairól érkezett jelentések viszont arról szóltak, hogy a délutáni, kora esti órákban mindenütt élénkült a szavazási kedv.
Vágólapra másolva!

Az alacsony részvételt magyarázhatja a romániai választók általános kiábrándultsága a politikából, de az is, hogy a szavazást megelőző közvélemény-kutatási adatok már egy olyan "lefutott" erőpróbát vetítettek előre, amelyet magabiztosan megnyer az ellenzéki Szociális Demokrácia Romániai Pártja (PDSR) és az ország élére visszakerül Ion Iliescu volt államfő, a PDSR elnöke. A mostani romániai választás egyetlen igazi tétje valóban az, hogy a kormányzásba csúfosan belebukott demokratikus koalíció képes lesz-e - akár ellenzékben - valódi erőt jelentő tényezőként megmaradni a parlamentben, vagy a PDSR mögé az egyetlen jelentős pártként a szélsőségesen nacionalista Nagy Románia Párt (PRM) kerül.

Az alacsony részvételi arány mindenesetre az előrejelzésekben szereplő új erőviszonyok kialakulását valószínűsíti. Corneliu Vadim Tudor szenátor, a PRM elnöke, aki pártja államfő-jelöltjeként a diktatúra bevezetését fogalmazta meg választási kampányában, szavazatának leadása után nagyon magabiztosan, megbocsátó hangnemben nyilatkozott. Mint mondta, a Nyugatnak nincs miért félnie attól, hogy őt államfőnek választják, s attól sem kell félni, ha "a nacionalista erők kerülnek" hatalomra Romániában: az ország folytatni fogja az európai integráció folyamatát. Hazai politikai ellenfeleinek azt üzente, ha győz, "meghívja őket egy pohár pezsgőre". A választási kampány során megfogalmazott üzenete úgy szólt, hogy már összeállították annak a 180 politikusnak és üzletembernek a listáját, akiknek elsőként kell majd felelniük, a többiekről a tervbe vett románellenes tevékenységet vizsgáló bizottság fog gondoskodni.

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetői úgy nyilatkoztak, hogy egyelőre nem kielégítő a romániai magyarok részvétele a szavazáson, nagyon sok múlik azon, hogy a hátralévő órákban hányan mennek el közülük szavazni. A szavazás eddigi menete során csak kisebb incidenseket jelentettek a pártok, a megfigyelők és egyes magánszemélyek a választási bizottságoknak. A legtöbb gondot az jelenti, hogy a mostani választáson vezették be a szavazói igazolványt, amely nélkül nem adhatják le a voksukat azok, akiknek már az új típusú, egyetlen műanyag kártyából álló személyi igazolványuk van. A legtöbb panasz a kampánycsend megsértésére vonatkozott, valamint arra, hogy egyes pártok néhány helyen egyik megyéből a másikba vitték híveik csoportját szavazni.

Délután öt óráig 2.130 román állampolgár szavazott Magyarországon. A követségen és a kulturális központban működő szavazóházak előtt délután hosszú sorokban többnyire másfél órát várakoztak a szavazók a bejutásra. A vártnál több szavazó miatt a fővárosban nem volt elegendő szavazópecsét (amivel a választók megjelölik a szavazólapot), ezért a délután folyamán Győrből és Szegedről hoztak el egy-egy pecsétet.

A nagykövetségen 610, a kulturális központban 640, Szegeden 340, Debrecenben 230, Pécsen 130, Győrben 180 román állampolgár adta le voksát. A nyugat magyarországi városban, több Ausztriából és Németországból érkezett román állampolgár is szavazott. A voksolni kívánók este kilenc óráig kereshetik fel a szavazóhelyiségeket.

(MTI)

Korábban:

(2000. november 26.)