A hétvégén is folytatódott az USA-elnökválasztás körüli huzavona<br/>

Vágólapra másolva!
Tallahassee-ben, Florida állam fővárosában vasárnap délelőtt folytatódott az elnökválasztási szavazatszámlálással kapcsolatos bírósági tárgyalás. Szombaton reggeltől estig zajlott a demokraták, illetve a republikánusok által állított tanúk meghallgatása.
Vágólapra másolva!

A tisztázásra váró alapkérdés a következő: a George Bush republikánus elnökjelölt választási győzelmét mutató eredmény hitelesítése után alapos okkal feltételezhető-e az, amit Al Gore demokrata elnökjelölt jogászai az előterjesztett kifogásukban állítanak, miszerint a választás kimenetelét megfordítani képes szavazatmennyiség maradt megszámolatlanul, és ezt a hiányosságot a Gore-kampánystáb által kiválasztott megyék voksainak kézi szavazat-újraszámlálásával kell-e megszüntetni?

Az ügyvédek tárgyalótermi pengeváltásai mellett az automata szavazógép kezelésében jártas személy, korábbi szavazatszámláló bizottsági elnök, valamint választás-statisztikus szakember meghallgatása egyaránt szerepelt a szombati programon. A republikánusok eredetileg 94 tanút kívántak állítani, de ezt a listát nyilván a töredékére kell csökkenteniük, ha a bíróság ésszerű időn belül le akarja zárni a bizonyítási szakaszt.

Az idő a demokraták ellen dolgozik - feltéve persze, hogy komolyan veszik azt a határidőt, miszerint december 12-én ki kell jelölni az állam elnökválasztó elektorait. Egyes tévékommentátorok azonban szombat este már azt az eshetőséget is felvetették - és nem egyértelműen tréfaként -, hogy ha január 20-án nincs új elnök, Bill Clinton ügyvezető elnökként maradhat hivatalban. Eközben viszont a republikánusok "lebegtetik" azt a lehetőséget, hogy az általuk ellenőrzött floridai törvényhozás saját jogkörében, a bírósági eljárás végtelennek látszó elhúzódása esetén, szótöbbséggel kijelölheti az elnökválasztó elektorokat.

A demokratákkal rokonszenvező körökben nagy érdeklődést váltott ki egy arizonai professzornak a Miami Herald hasábjain közzétett tanulmánya. Stephen Doig az egyes szavazókörzetekben mért érvénytelenszavazat-arányok összevetése alapján arra a következtetésre jutott, hogy ha a szavazásnál és a szavazatok számlálásánál használt műszaki berendezések hibátlanul működtek volna, Al Gore mintegy 1400 szavazattal megelőzte volna George Busht.

A republikánusok lesöprik ezeket a "mi lett volna, ha..." jellegű állításokat. Bush szombaton, texasi birtokán újabb megbeszélést tartott legszűkebb környezetével, valamint a képviselőház és a szenátus republikánus csoportjának a vezetőjével azokról a teendőkről, amik a kormányzás átvételével kapcsolatosak.

Azokra a bírálatokra, hogy Bush "előre szalad" az elnöki készülődéssel, a republikánusok azt válaszolják: könnyű Gore-nak, hiszen ha ő költözhetne át a Fehér Házba, akkor neki rendelkezésére állna a Clinton által hátrahagyott apparátus.

(MTI)