EBESZ- és ET-képviselők Jugoszlávia integrációját egyengették Belgrádban <br/>

Vágólapra másolva!
Jugoszláviának az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ) történt csatlakozása után egy héttel az EBESZ jelentéstevő küldöttsége a szervezet állandó képviseletének megnyitásáról és az együttműködés konkrét kérdéseiről tárgyalt hétfőn Belgrádban.
Vágólapra másolva!

Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök éppen egy hete írta alá Bécsben az európai szervezet három dokumentumát és ezzel helyreállt Belgrád tagsága az EBESZ-ben. A szervezet képviseletében, Walter Siegl osztrák külügyminisztériumi politikai igazgató vezetésével hétfőn 19 tagú jelentéstevő küldöttség tárgyalt Belgrádban.

A küldöttség Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszterrel, Zoran Zsivkovics belügyminiszterrel, Szlobodan Krapovics védelmi és Momcsilo Grubac igazságügyminiszterrel tárgyalt az EBESZ majdani belgrádi képviseletének megnyitásáról és jogállásáról, illetve a kétoldalú együttműködés konkrét kérdéseiről.

Belgrádi közlések szerint Jugoszlávia többek között a sajtó és a nem kormányzati szervezetek fejlesztésében, a törvénykezés és az igazságszolgáltatás átszervezésében, a menekültkérdés megoldásában - a menekültek hazatérésében vagy a jugoszláv társadalomba való beilleszkedésében - vár segítséget az EBESZ-től.

Eközben a Magyarországi Baptista Szeretetszolgálat Pristinában dolgozó munkatársai december 4-én 5,5 tonnás élelmiszerszállítmányt adtak át a kelet-koszovói Gjilanéban a Vöröskeresztnek a Szerbiából érkezett menekültek segítésére. A szerb határtól 20 km-re Gjilanéba több ezer albán menekült érkezett Szerbiából.

A szerb hatóságok a kiéleződött dél-szerbiai helyzet miatt nem engedik vissza az 55 év alattiakat. A határ koszovói oldalán 3 városban - ezek egyike Gjilane - fogadják a menekulteket. A Vöröskereszt helyi megbízottja szerint óriási szükség van segélyszállítmányokra, mivel raktáraik teljesen üresek, s azon kívül, hogy nyilvántartásba veszik őket, egyéb segítséget nem tudnak adni a menekülteknek.

Belgrádban szóba került a tervezett jugoszláv amnesztiatörvény, de a feszült dél-szerbiai helyzet is. Siegl közölte, hogy a térségbeli biztonság erősítése érdekében szót ejtettek a kétoldalú katonai együttműködésről is, ami többek között hadműveletekkel kapcsolatos adatcserét jelentene.

Szvilanovics hétfőn találkozott Walter Schwimerrel, az Európa Tanács (ET) főtitkárával is. Schwimer kétnapos hivatalos látogatást kezdett Belgrádban, hogy Jugoszlávia ET-tagságának és az ET belgrádi irodanyitásának feltételeiről tárgyaljon az új jugoszláv vezetőkkel.

(MTI)