Mégsem alkotmányellenes a kézi újraszámlálás<br/>

Vágólapra másolva!
Az atlantai szövetségi fellebbviteli bíróság szerdán másodfokon is elutasította George Bush republikánus elnökjelölt jogászainak azon kérését, hogy nyilvánítsák alkotmányellenesnek az elnökválasztási szavazatok szelektív - csak egyes floridai megyékre kiterjedő - kézi újraszámlálását.
Vágólapra másolva!

Az ítélet kellemetlen, de nem jelent csapást Bushra nézve: a szövetségi bírói fórumrendszer előtt indított eljárást csupán afféle "védőfalnak" szánták arra az esetre, ha a floridai állami igazságszolgáltatás végül is helyt akarna adni a Bush választási győzelmének hitelesítése ellen benyújtott demokrata kifogásnak, és ennek keretében el akarná rendelni a még mindig vitatott megyékben a kézi számlálás véghezvitelét.

E "védőfal" így most nem áll a republikánusok rendelkezésére, bár elvben később még hozzájuthatnak, ha fellebbeznek az amerikai legfelsőbb bírósághoz, és az felülbírálja az atlantai döntést. Amíg azonban ez nem történik meg, a jogi helyzet az, hogy a floridai legfelsőbb bíróságot nem köti más bírói állásfoglalásban megfogalmazott tilalom a kézi számlálás elrendelhetőségét illetően.

A floridai legfelsőbb bíróság tehát szabadon dönthet arról, helyt ad-e Al Gore demokrata elnökjelölt (eredményhitelesítés elleni) kifogásának, amit az első fokú állami bíró elutasított. Vagyis: Gore számára az ajtó jogilag nyitva maradt, és további lehetőségei a floridai legfelsőbb bíróságtól függnek.

E tallahassee-i taláros testületnek azonban nem csupán Gore fellebbezését kell elbírálnia, hanem arra az amerikai legfelsőbb bírósági visszautaló döntésre is reagálnia kell, amelyben a washingtoni bírák tisztázatlannak találták, mire alapozta a floridai legfelsőbb bíróság azon korábbi döntését, miszerint a szavazatösszesítési határidő után is lehet kézi újraszámlálást folytatni.

(MTI)