Ellentét van az önálló európai haderő ügyében a franciák és az angolok között <br/>

Vágólapra másolva!
Az angol lapok szerint árnyékot vethet a nizzai csúcsra, az angol és a francia politikusok vélemény különbsége a közös európai védelmi haderő ügyében. Az ellentét lényege, hogy az EU haderő alá legyen-e rendelve a NATO katonai rendszerének vagy nem.
Vágólapra másolva!

Nagy-Britannia és Franciaország keserű és káros vitába keveredett az önálló európai védelmi erő kérdésében, amely árnyékot boríthat az Európai Unió nizzai csúcstalálkozójára - írta pénteken a The Independent brit napilap annak kapcsán, hogy már a nizzai csúcs első napján felszínre kerültek a brit-francia ellentétek az európai gyorsan bevethető erők kérdésében.

Hasonlóan vélekedett a The Times tudósítása is, amely címoldalán arról írt, hogy Jacques Chirac francia elnök csütörtökön "felbosszantotta Nagy-Britanniát és az Egyesült Államokat, és megrontotta a légkört az évtized legfontosabb EU csúcstalálkozóján azzal, hogy az európai védelmi erő NATO-tól való függetlenségét sürgette."

Mindkét lap részletesen idézi Jacques Chiracot, aki a nizzai csúcs megnyitása alkalmából megtartott sajtóértekezleten kijelentette, hogy az európai védelmi erőknek "természetesen együtt kell működniük a NATO-val, de a tervezés és a hadműveletek tekintetében függetleníteni kell azokat az észak-atlanti szövetségtől. Együtt kell működniük a NATO európai parancsnoki rendszerével, de függetlenül" - fejtegette a francia elnök.

A brit lapjelentések szerint Tony Blair brit kormányfő Chirac szavaira reagálva szinte azonnal lesöpörte a francia szándékot, mondván: az önálló európai védelmi erőről elfogadandó nyilatkozatban nincs szó önálló európai katonai tervező képesség létrehozásáról. Úgy vélte, hogy az unió tagállamai egy olyan nyilatkozatot fogadnak el e téren, amely "bírja a NATO és Nagy-Britannia támogatását, és amivel Franciaország - amelynek hadereje nincs alárendelve a NATO katonai rendszerének - is együtt tud élni."

A francia államfő szóvivője ugyan cáfolta, hogy az önálló európai védelmi erő - amelynek létrehozását két éve Franciaország és Nagy-Britannia közösen kezdeményezte - most megosztaná Londont és Párizst, de amikor megkérdezték tőle, mit ért a francia államfő az EU saját véderejének függetlenségén, kijelentette, hogy "egy európai erőt nem lehet alárendelni a NATO-nak. Valamennyien tudatában vagyunk annak, hogy sok-sok részlet vár még kidolgozásra. De az európai védelmi képességet nem szabad alárendelni a NATO-nak" - hangoztatta.

Jacques Chirac kijelentéseivel egyenesen az euroszkpetikus brit ellenzék, a toryk kezére játszik alig néhány nappal azután hogy, William Cohen amerikai védelmi miniszter arra figyelmeztetett, hogy egy önálló európai védelmi tervezés alááshatja a NATO céljait - emlékeztetett a The Times. A NATO védelmi minisztereinek hét eleji brüsszeli tanácskozásán Cohen, aki eddig támogatta az önálló európai védelmi erő gondolatát, kijelentette, hogy számtalan megválaszolatlan kérdés van, köztük a költségek megosztásának a kérdése, vagy az, hogy milyen legyen a parancsnoki irányító rendszer.

A vita, csapást mér Tony Blair azon kampányára is, hogy meggyőzze a brit közvéleményt arról, hogy az európai védelmi erő nem jelenti európai hadsereg létrehozását, ahogyan azt a tory ellenzék és a brit euroszkeptikus sajtó láttatja - mutatott rá a The Independent.

(MTI)