Vágólapra másolva!
Az Emberi Jogok Európai Bírósága pénteken Strasbourgban kihirdetett állásfoglalásában tárgyalhatónak ítélte Abdullah Öcalan beadványát. Az ügy bonyolultságára való tekintettel a testület a felsőbb szintű nagytanácsra bízta a Törökországban halálra ítélt kurd lázadóvezér Ankara ellen benyújtott panaszainak elbírálását. A bírósági döntés azonban csak hónapok múlva várható.
Vágólapra másolva!

A 41 országot tömörítő Európa Tanács jogi testületénél Abdullah Öcalan az élethez való jogok, a szabadság és biztonság megsértése, a gondolat- és szólásszabadság, valamint a lelkiismereti és vallásszabadság korlátozása miatt tett panaszt a török hatóságok ellen. A szeparatizmus és árulás vádjával 1999 júniusában halálra ítélt kurd vezető Ankara elmarasztalását kéri azért is, mert sem tisztességes jogi eljárást, sem megfelelő bánásmódot nem biztosítottak számára a per és bebörtönzése idején.

A strasbourgi testület a beadványban foglalt panaszok többségével ellentétben illetéktelennek mondta magát a kurd vezér elfogatásának körülményeit kifogásoló sérelmek ügyében. A Szíriából 1998-ban kiutasított Öcalant 1999 februárjában a kenyai Nairobiban török kommandós akció keretében fogták el és szállították haza. Törökország az Emberi Jogok Európai Bíróságának ítéletére várva egyelőre felfüggesztette a halálbüntetés végrehajtását.

A strasbourgi testület állásfoglalása kötelező érvénnyel bír a tagállamokra. A bírósági döntés azonban csak hónapok múlva várható. Az Öcalan-ügy első elbírálásakor, november 21-én 18 ezer kurd tartott rokonszenvtüntetést a kelet-franciaországi városban, ezzel egy időben az ankarai kormány több ezer török híve is felvonult Strasbourg utcáin.

(MTI)

Korábban:

(2000.01.13.)