A NATO főtitkára szerint egységesíteni kell a boszniai fegyveres erőket és csökkenteni a létszámukat

Vágólapra másolva!
George Robertson NATO-főtitkár tarthatatlannak nevezte, hogy egy állam két entitásában három hadsereg létezzen, ráadásul pénz nélkül. Ezért csökkenteni kívánja a boszniai fegyveres erők létszámát. Ez az elképzelés összhangban van az EBESZ korábbi javaslatával, mely szerint a jelenlegi 40 000 fős szerb, horvát, bosnyák haderőt 15 000 fősre kellene csökkenteni.
Vágólapra másolva!

George Robertson NATO főtitkár csütörtökön bosznia-hercegovinai látogatásának végén tartott szarajevói sajtóértekezletén kifejtette, hogy a bosnyák, a horvát és a szerb alakulatokat először egységes parancsnokság alá kell helyezni, majd ki kell dolgozni állami szinten Bosznia-Hercegovina védelmi politikáját és doktrínáját. Kiemelte: ezek is az előfeltételei annak, hogy Bosznia-Hercegovina részt vehessen a NATO Partnerség a békéért elnevezésű programjában, amelyben helyet biztosítanak majd Jugoszláviának is, ha Belgrád majd érdeklődést mutat iránta.

Robertson szerint csökkenteni kell a bosznia-hercegovinai haderő létszámát, ami ugyan nem azonnal fog bekövetkezni, de nem is fog egy évtizedig húzódni. Mint mondta, "nagyon gyorsan napirendre fog kerülni a létszámcsökkentés". (A közelmúltban az EBESZ javasolta, hogy 15 ezer fősre csökkentsék a bosnyák, a horvát és a szerb alakulatok létszámát, amely jelenleg valamivel kevesebb, mint 40 ezer fő.)

A NATO főtitkára sürgette, hogy a boszia-hercegovinaiak vegyék végre a kezükbe sorsuk irányítását. Robertson szerint a nemzetközi közösség egyre inkább veszít a türelméből a bosznia-hercegovinai belpolitikai helyzet alakulása kapcsán. Leszögezte: eljött az ideje, hogy a választott tisztségviselők és az egyszerű állampolgárok is vállaljanak felelősséget az országban kialakult helyzetért.

A főtitkár egyebek között kijelentette: megérti, hogy Carla del Ponte, a hágai Nemzetközi Törvényszék főügyésze néhány nappal ezelőtt elégedetlenségét hangoztatta amiatt, hogy az SFOR az utóbbi időben senkit sem fogott el a háborús bűnökkel gyanúsítottak közül. Megerősítette, hogy a nemzetközi katonai erő teljes mértékben támogatja a törvényszéket, és folytatja a háborús bűnökkel gyanúsítottak elfogását. Meggyőződését fejezte ki, hogy valamennyi gyanúsítottat a nemzetközi igazságszolgáltatás kezére adják.

A sajtóértekezletet megelőzően Robertson a bosznia-hercegovinai kollektív államfői testület tagjaival, az SFOR főparancsnokával, valamint a nemzetközi közösség boszniai képviselőivel tárgyalt.

Ajánló:

(angolul)