A spermabankok segítségével született britek megtudhatnák, kik a biológiai szüleik<br/>

Vágólapra másolva!
Nagy-Britanniában a kormány beterjeszt egy javaslatot, miszerint a mesterséges úton, donor segítségével született emberek a jövőben lehetőséget kapnának arra, hogy megtudják kik a biológiai szüleik. A meddőséggel foglalkozó szakemberek szerint az anonimitás megszüntetése elrettenti a leendő donorokat, ezért ez a módosítás a jövőben sperma-hiányhoz vezethet Nagy-Britanniában. Magyarországon szintén teljes anonimitás fedi a donorokat, a meddő párok külső tulajdonságaik alapján választják ki őket. A gyerek megszületése után a szülők dönthetik el, hogy a születés körülményeiről beszélnek-e a gyerekkel.
Vágólapra másolva!

SZAVAZZON!

Ön szerint joga van-e megtudni egy mesterséges megtermékenyítéssel született gyereknek, hogy ki a biológiai anyja vagy apja?

Igen
Nem

Ön lenne-e a donor, ha később felfednék kilétét biológiai gyermeke előtt?

Igen
Nem

A férfi terméketlenségekor a meddő párok egyre gyakrabban választják azt a lehetőséget, hogy más férfi (donor) spermájának segítségével, mesterséges megtermékenyítéssel született gyerekük. Női terméketlenség esetén is van arra lehetőség, hogy más nőtől származó mélyhűtött ivarsejt beültetésével juttassák gyerekhez a párokat. A jelenlegi brit szabályozás szerint a donor, - aki spermájával, illetve női ivarsejtjével hozzájárul a gyerek születéséhez - névtelen marad. A megszületett gyerek 18 éves korában, - vagy 16 évesen, ha házasságot köt -, tudja meg azt, hogy a biológiai édesapja vagy édesanyja donor volt. Többet nem tudhat meg róla, tehát nem csak a donor nevét nem tudhatja meg, hanem azt sem, hogyan nézett ki biológiai felmenője.

Nagy-Britanniában számos - mesterséges megtermékenyítéssel született - ember szeretné tudni, hogy ki a biológiai édesapja, illetve édesanyja. Ők azzal érvelnek, hogy joguk van tudni, kik a biológiai szüleik. Egy 43 éves angol nő, aki két éve tudta meg, hogy nem természetes megtermékenyítéssel született, semmit sem szeretne jobban, mint megtudni, hogy ki volt a donor, akinek születését köszönheti - mondta a BBC-nek.

A brit kormány tervezete szerint a jövőben felfedhető lenne a donor kiléte, ha a donor ehhez hozzájárul. A törvény megváltoztatása nem lenne visszamenőleges, tehát azok, akik a múltban adták spermájukat, nem érinti. A javaslat több lehetőséget is tartalmaz arról, hogy milyen információkat lehessen kiadni a donorról. A "legenyhébb" verzió szerint a gyerek megtudhatná, hogy a biológiai apjának vagy anyjának milyen színű a haja vagy a szeme. Egy másik lehetőség, hogy a mesterséges megtermékenyítéssel született ember hozzáférhessen a donor egészségügyi adataihoz. A legradikálisabb javaslat pedig az, hogy a donor nevét és címét kiadják a már felnőtt, mesterséges megtermékenyítéssel született ember kérésére.

A brit kormány javaslatában a jelenlegi korhatár megváltoztatása nem szerepel, tehát ha elfogadják majd a javaslat valamely részét, akkor is csak a felnőtt, 18. életévét betöltött mesterséges megtermékenyítéssel születettek juthatnának információhoz a donorról, illetve születésük körülményeiről.

1991-ben, amikor a brit kormány először vetette fel, hogy változtatni akar a jelenleg életben lévő törvényeken a donorok anonimitását illetően, a brit Nemzeti Termékenységi Társaság nemtetszését fejezte ki, egyik képviselőjük azt mondta, hogy "lehet, hogy ez örömhír a gyerekeknek, de nagyon rossz lenne a donoroknak." A brit egészségügyi minisztérium szóvivője a BBC-nek elmondta, hogy még tárgyalnak jelenlegi donorokkal, egészségügyi szervezetekkel, hogy mit gondolnak a javaslatukról. A szóvivő közölte azt is, hogy bármiféle változtatás is történik a törvényen, az nem lesz visszamenőleges, tehát akik eddig vállaltak donorságot, azokat nem érinti.

Magyarországon liberálisabb a szabályozás, mely a donor segítségével születettekre, illetve családjukra vonatkozik. A meddő pár spermabankhoz és meddőségi központhoz fordulhat, majd a spermabankban egy katalógusból választhatja ki, hogy melyik donor spermáját kéri. A katalógusban a spermát leadó - számmal jelölt - donorról fotó nincs, de a külső megjelenéséről részletes információ található, ezen kívül az iskolai végzettsége, és a vércsoportja szerepel. A nők legfontosabb szempontja általában, hogy a férjükhöz hasonló megjelenésű donort válasszanak. A mesterséges megtermékenyítéssel született gyerekkel később a szülei közölhetik, hogy donor segítségével született. A szülőkön múlik, hogy mikor és mennyi információt adnak a gyereküknek a születésük körülményeiről. Ugyanakkor a donor személyét Magyarországon is teljes anonimitás fedi. Azok a szülők, akik ma Magyarországon spermabank segítségével jutnak gyerekhez, nem tudják a donor nevét, címét, a bank szigorúan titkosan kezeli a donorok személyi adatait, és azokat nem adhatja ki.

Egyre több országban merült fel a donorok anonimitásának megszüntetése. Az Egyesült Államok néhány klinikáján már most is ragaszkodnak ahhoz, hogy a donorok találkozzanak genetikai utódaikkal. Például egy kaliforniai szervezetnél csak akkor lehet valaki donor, ha vállalja, hogy amikor a genetikai utódja eléri 18. életévét, találkozik vele.

A KRIO Rt. az egyetlen magáncég Magyarországon, ami férfi hímivarsejtek fagyasztásával és tárolásával foglalkozik. A spermabank igazgatója, dr. Balogh István az [origo]-nak elmondta, hogy Magyarországon a donorok nem kapnak pénzt azért, hogy leadják a spermájukat, csak költségtérítést kérhetnek, ami az utazási költség, és a munkából kimaradt idejük megtérítését jelenti. Azok a férfiak, akik a KRIO-nál adják le spermájukat, 90 százalékban egyetemisták, akik a gyerektelen párokon akarnak segíteni, (ők lesznek a donorok), 10 százalékot pedig azok a férfiak teszik ki, akik tárolni szeretnék a spermájukat, mert valamilyen kezelés előtt állnak, vagy betegségektől tartanak, de még később szeretnének gyereket.

A cég elvégzi a donor teljes kivizsgálását, mely genetikai, pszichológiai vizsgálatot és AIDS-szűrést tartalmaz. A donor nem hordozhat genetikailag öröklődő betegségeket, és mentálisan is teljesen egészségesnek kell lennie. A donorok aláírják, hogy lemondanak az apaságról, a születendő gyerekeikkel szemben semmiféle követelést nem támasztanak. A mesterséges megtermékenyítést választó szülők pedig aláírják a jegyzőkönyvet, melyben szerepel, hogy a születendő gyerek az őt felnevelő apa nevét kapja, és az öröklés terén a gyereket ugyanúgy minden jog megilleti, mint a vér szerinti utódot.

[origo]

Ajánló:

Az egyetlen magyar magáncég, amelyik donor szolgáltatással foglalkozik