Az egykori németországi kényszermunkások már türelmetlenül várják a kárpótlást<br/>

Vágólapra másolva!
A II. világháborús jóvátételi igényeket benyújtó áldozatok különböző szervezeteit képviselő zsidó szervezet felszólította a német kormányt és a gazdaságot, hogy haladéktalanul kezdje meg a náci korszak egykori kényszermunkásainak járó kártérítés első részleteinek folyósítását.
Vágólapra másolva!

A Jewish Claims Conference (JCC) németországi irodájának vezetője, Karl Brozik a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak nyilatkozva úgy vélekedett: a kártalanítási alapba már elegendő pénz folyt be ahhoz, hogy meg lehessen kezdeni a fejenként 5000 és 15 000 márka közötti kártérítési összegek első részleteinek kifizetését.

Az összesen tízmilliárd márkás pénzalaphoz fele-fele arányban járul hozzá a berlini kormány és a német gazdaság. Az utóbbira eső összegből azonban 2000 végéig mindössze 3,4 milliárd márka gyűlt össze. Emellett a kártalanításról szóló német törvény kimondja, hogy a kifizetés csak azután kezdhető meg, ha a Bundestag megállapítja a német cégek által követelt jogbiztonság fennállását. Utóbbi értelmében a német gazdaság bizonyosságot akar arra vonatkozóan, hogy utóbb nem indulhatnak vállalatai ellen kártérítési perek volt kényszermunkások részéről. Az Egyesült Államokban még három gyűjtőper van folyamatban; ezekben január végén várható végleges - elutasító - döntés a bíróságok részéről. Tavaly novemberben már több ilyen jellegű keresetet elutasítottak az amerikai bírák.

Brozik szerint a német cégek megbízhatnak Bill Clinton amerikai elnök ígéretében, amely jogbiztonságot helyezett kilátásba részükre. A még életben lévő mintegy 1,2 millió egykori kényszermunkásnak csupán 15 százaléka zsidó. A többiek túlnyomó része kelet-európai államokban - Oroszország, Ukrajna, Fehéroroszország, Lengyelország, Csehország - él. Átlagos életkoruk 80 év, becslések szerint évente tíz százalékuk távozik az élők sorából.

(MTI)