Franciaország egyelőre nem végeztet átfogó szűrővizsgálatot a Balkán-szindróma miatt<br/>

Vágólapra másolva!
Párizs mindaddig nem tervez átfogó szűrővizsgálatot a balkáni hadműveletekben 1995 óta részt vett mintegy 40 ezer főnyi francia alakulat körében, amíg a jelenleg leukémiás megbetegedés miatt kezelés alatt álló négy francia boszniai veterán betegségével kapcsolatos vizsgálati eredményeket nem elemezték megfelelően.
Vágólapra másolva!

A mostanáig hozzáférhető adatok nem bizonyítják, hogy a négy francia katona vérrákos megbetegedése a nehezen körvonalazható Balkán-szindróma, azaz a szegényített urániumot tartalmazó fegyverek hatásának következménye. A nagyfokú tudományos bizonytalanságot és a katonai témákat övező hagyományos titkolózást figyelembe véve azonban az sem állítható, hogy ez az összefüggés kizárható lenne - írta hét végi számában a tekintélyes francia lap, a Le Monde a francia védelmi minisztérium környezetéből szerzett információk alapján.

A négy francia katona esetét múlt csütörtökön hozta nyilvánosságra Alain Richard védelmi miniszter. Az illetékes katonai hatóságok szerint a megbetegedések mértéke "csak igen kevéssel múlja felül" a balkáni akciókban részt nem vett, hasonló korú férfinépesség körében várható hasonló jellegű megbetegedések mértékét.

A szegényített uránium hatása és a leukémia jelentkezése közti okozati összefüggés megállapításának egyik nehézsége a Le Monde szerint abban áll, hogy a leukémia néven jelölt megbetegedés okai igen szerteágazóak. A betegség valódi okai nehezen meghatározhatók, ugyanannyira függhetnek öröklött tulajdonságoktól, mint környezeti tényezőktől. Az azonban egyértelmű, hogy a sugárzás hatása egyik oka lehet a leukémia kialakulásának. "Ez az elem azonban csak akkor vehető figyelembe, ha feltételezzük a szegényített uránium ilyen hatását, márpedig a radioaktív sugárzás veszélyeinek szakértői nem képviselnek egységes álláspontot ebben a kérdésben" - írta a francia újság.

A specialisták egy része arra hivatkozik, hogy a fémiparban mesterségesen előállított szegényített uránium 99 százalékban a 238-as izotópot tartalmazza, amely az uránium legkevésbé sugárzó eleme. Ismert azonban az anyag kémiai mérgező hatása, ami az emésztőszerveken keresztül vagy belélegzés útján fejtheti ki káros hatását, főleg a vesében.

"Annak kimondásához, hogy a szóban forgó fegyverek használata és a leukémiás esetek között közvetlen kapcsolat van, olyan forgatókönyvet feltételez, amelynek számos eleme ismeretlen. Köztük az is, hogyan indít el rosszindulatú folyamatot a csontvelőben, a fehérvérsejtek körében a 238-as izotóp belélegzése" - írta szakértői véleményeket idézve a Le Monde.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 7.)