Titokban találkoznak a palesztin és izraeli biztonsági szakértők<br/>

Vágólapra másolva!
Palesztin és izraeli biztonsági szakértők a legnagyobb titokban még vasárnap Kairóban George Tenet CIA-főnök jelenlétében kívánnak találkozni, hogy előmozdítsák a 14 hete tartó konfliktus megoldását. Az izraeli külügyminiszter, Slomo Ben Ami a Die Weltnek adott interjújában szkeptikusan vélekedett a jelenlegi amerikai vezetés közel-keleti politikájáról.
Vágólapra másolva!

Ez a találkozó nem az első ilyen jellegű megbeszélés; azoknak a tárgyalásoknak a sorába illeszkedik, amelyeket még Clinton amerikai elnök szorgalmazott az erőszak csökkentése céljából. A találkozóval kapcsolatban az érintett felek egyike sem volt hajlandó semmiféle részletet kiszivárogtatni. Titkos helyen tartják az egyiptomi fővárosban, és a sajtót kizárják.

Jasszer Arafat palesztin vezető is vasárnap találkozott II. Abdalláh jordán uralkodóval Ammánban, és ezen röviden ismertette az amerikai békekezdeményezéssel kapcsolatos palesztin álláspontot. A megbeszéléseket a Marka légibázison tartották, Amman külvárosában, ahol a palesztin vezető villámlátogatásra állt meg, mielőtt továbbutazna egy előre nem közölt úticél felé, amely valószínűleg Gáza. A palesztin vezető jordániai repülőtereket használ a Gáza-övezet és Ciszjordánia közti ingázásra a palesztin területekre érvényes izraeli utazási korlátozások miatt.

Az elmúlt napokban Arafat számos találkozót bonyolított le arab vezetőkkel, hogy megvitassa velük azt az amerikai béketervet, amelyet Bill Clinton amerikai elnök a múlt héten ismertetett vele.

***

"A palesztin állam fővárosa Jeruzsálem lesz" - jelentette ki a Die Weltnek adott interjúban az izraeli külügyminiszter. Slomo Ben Ami a német konzervatív újság hétvégi számában közölt beszélgetésben azonban feltételnek nevezte, hogy Jasszer Arafat elfogadja és aláírja az Izraellel kötendő megállapodást. Ebben és "csak ebben az esetben lesz a palesztinoknak fővárosuk Kelet-Jeruzsálemben" - mondta Ben Ami.

A miniszter közölte: a bibliai város keleti felében 11 tömbben összesen mintegy 200 ezer zsidó él. Nem igaz tehát az az állítás, hogy Kelet-Jeruzsálemhez nincs közük a zsidóknak. "Az amerikai elnök tervei azonban tekintetbe veszik a lakosság és a nemzetiség közötti kapcsolatot Jeruzsálemben. Úgy vélem, ez az elképzelés eleget tesz mindkét fél jogos nemzeti és vallási igényeinek" - jelentette ki az izraeli külügyminiszter, aki berlini látogatása alkalmával nyilatkozott az újságnak.

Az interjúban szkeptikusan vélekedett a Clinton utáni Washington közel-keleti politikájáról. Mint mondta, a mindenkori amerikai kormány dolga eldönteni, milyen helyi értéket tulajdonít az izraeli-palesztin kérdésnek. "Nem tudom, hogy ez továbbra is a prioritások közé fog-e tartozni. Feltételezem, hogy időbe fog telni, amíg az új (amerikai) kormány bedolgozza magát a békefolyamat komplex kérdésébe."

Ben Ami azt akarja, hogy hazájában népszavazás erősítse meg a palesztinokkal kötendő békét. Szerinte amennyiben január végéig sikerül tető alá hozni a megegyezést a palesztinokkal, akkor azt a jelenlegi knesszet is jóvá fogja hagyni, jóllehet Ehud Barak kormánya már nem rendelkezik többséggel a parlamentben. "A knesszet tagjainak el kell fogadniuk a majdani megállapodást, hogy népszavazásra lehessen bocsátani. Amikor a jelenlegi knesszetet megválasztották, senki sem sejthette, hogy sikerülhet megegyezni a palesztinokkal. Éppen ezért a népnek is jogot kell adni ahhoz, hogy véleményt nyilvánítson a megállapodásról" - mondta Slomo Ben Ami.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 5.)