Gyilkossági kísérlet miatt jelentette fel a német külügyminisztert az egykori terrorista Ulrike Mein

Vágólapra másolva!
A német Stern című magazin közölte azokat a képeket, melyen egy 1973-as frankfurti tüntetésen az akkor még szélsőbalos Joschka Fischer, jelenlegi külügyminiszter, három társával egy rendőrt ütlegel. Az egykori terrorista, Ulrike Meinhof leánya, egy másik 1976-os tüntetésen való Molotov-koktélos cselekedetéért, gyilkossági kísérlet vádjával jelentette fel a szociáldemokrata politikust.
Vágólapra másolva!

Joschka Fischer külügyminiszter napok óta a konzervatív pártok és sajtó kereszttüzében áll, miután a Stern magazin múlt heti számában - amely megfelelő fényképeket is közölt - vállalta erőszakos, verekedős múltját. Az egyik fotón jól látható, amint a bukósisakot viselő Fischer ököllel lesújt egy, már a földre rogyó rendőrre.

A német külügyminiszter kedden telefonon beszélt azzal az egykori rendőrrel, akit a múlt héten felbukkant fényképfelvételek tanúsága szerint ököllel bántalmazott 1973-ban Frankfurtban.

A külügyi szóvivő tájékoztatása szerint Joschka Fischer nyílt és barátságos hangú beszélgetést folytatott Rainer Marxszal, s ennek során főleg a 70-es évek nyugat-németországi belső helyzetéről, légköréről volt szó. A két férfi megegyezett abban, hogy hamarosan személyesen is találkoznak. Feltehetően ennek során fog Fischer bocsánatot kérni az általa annak idején egy erőszakba torkolló utcai demonstráció során tettleg bántalmazott embertől.

Egy másik "rendőraffér" miatt feljelentés fenyegeti az alkancellár-minisztert. Az ügy pikantériája, hogy a feljelentő nem más, mint a néhai szélsőbalos terrorista, Ulrike Meinhof leánya.

Bettina Röhl a német államfőhöz intézett nyílt levélben bejelentette: Jürgen Weber rendőrtisztviselő terhére elkövetett gyilkossági kísérlet miatt följelenti Fischert a frankfurti ügyészségen. Weber az 1976. május 10-én Frankfurtban lezajlott utcai tüntetés során súlyos égési sérüléseket szenvedett egy Molotov-koktéltól.

Röhl állítása szerint Fischer akkoriban teljesen apolitikus volt, kizárólag az erőszak érdekelte. "Az ismereteimből azt a következtetést vontam le, hogy Josef Fischer volt az erőszakot alkalmazó csoport vezéralakja, s részt vett párhuzamosan működő erőszakos csoportok kialakításában. Számomra nem kétséges, hogy megáll vele szemben a gyilkossági kísérlet gyanúja" - írta a 38 éves Meinhof-lány.

Johannes Rau elnök mellett Gerhard Schröder kancellárhoz is fordul, arra kérve, hogy a tények ismeretében "tegyen lépéseket". A kormányfő a jelek szerint erre nem hajlandó: hétfői nyilatkozatában kiállt külügyminisztere mellett. "Fischer soha nem tagadta le a múltját, ezzel kapcsolatos állásfoglalását tiszteletben kell tartani. A kabinetben végzett munkájával pedig bebizonyította, hogy valóban jó képviselője hazánk külpolitikájának" - mondta Schröder.

Az újságíróként tevékenykedő Röhl - akinek apja a Konkret című baloldali folyóirat korábbi főszerkesztője, Klaus-Rainer Röhl - volt az, aki eljuttatta a Stern szerkesztőségébe a január 4-i számban közölt "verekedős" fényképeket Fischerről. Világnézete kissé meghökkentő: mindenütt a "balosok" és kommunisták befolyását és manipulációit gyanítja, szemében még a Springer kiadó újságjai is "baloldali orientációjúak" - írta róla a Süddeutsche Zeitung.

(MTI)