Kostunica és Djindjics új jugoszláv föderációt tervez<br/>

Vágólapra másolva!
Belgrádban szerdán közzétették a Vojiszlav Kostunica jugoszláv elnök és Zoran Djindjics, a szerb kormányfői tisztség várományosa által a szerb-montenegrói viszony alkotmányos átalakítására készített tervezetet.
Vágólapra másolva!

Szlobodan Milosevics volt jugoszláv elnök hatalomból történt tavalyi távozásával enyhült a feszültség Belgrád és Podgorica közötti, de fennmaradtak a - Milosevics kormányzásának utolsó éveire már-már széthullás fenyegette - szövetségi államon belül a Szerbia és Montenegró együttélésének szabályaival kapcsolatos gondok.

A Belgrádban szerdán közzétett terv "funkcionális föderációval" javasolja megoldani a szövetségi állam alkotmányos átalakítását, mondván: ez megteremtené a kellő egyensúlyt a lakosságát és területét tekintve is nagy eltéréseket mutató két köztársaság között, biztosítaná a működőképességet közös államuknak és elkerülhetővé tenné az államszövetséget veszélyeztető két végletet, a központosító törekvéseket és az államszövetség belső blokádját is.

A belgrádi tervezet néhány alapvető funkciót - az alapvető jogok védelmét, a külpolitikát, a gazdasági rendszer alapjait, a közlekedést és a távközlést - hagyná meg közös hatáskörben; a többit a tagköztársaságokhoz utalná, de e területeken is nyitva hagyná a szövetségi és köztársasági szervek együttműködésének lehetőségét.

A szövetségi elnököt a parlament választaná, a kancellári modell alapján felálló szövetségi kormány mindössze öt tárcából állna. A belgrádi terv megfigyelők szerint válasz a Milo Djukanovics montenegrói elnök nevével fémjelzett podgoricai kormányzat december végén elfogadott tervezetére. Ez kevesebb területet hagyna meg közös hatáskörben, sőt a két köztársaság függetlenségének nemzetközi elismerése után hozná létre az új közös államot. Belgrádban ezt még aznap elutasították, mondván: a kétoldalú viszony újraszabályozása csak a nemzetközileg elismert Jugoszlávia határain belül fogadható el.

(MTI)

Ajánló:

Korábban:

(2001. január 6.)