Román nyelvű oktatáshoz kötik a leendő erdélyi magyar magánegyetem alapítóengedélyét<br/>

Vágólapra másolva!
Ioan Mihailescu, a román országos akkreditációs tanács (CNEAA) elnöke szerint az Erdélyben tervezett magyar nyelvű magánegyetem csak akkor kap alapítási engedélyt, ha a leendő szakok közül legalább egy román nyelvű lesz. A CNEAA elnöke azzal kapcsolatban nyilatkozott a román hírügynökségnek, hogy a hét második felében a tanács két tagja Csíkszeredában a helyszínen vizsgálta az egyetem tervezett csíkszeredai tagozatainak létrehozási feltételeit.
Vágólapra másolva!

Mihailescu professzor csak annyit mondott, hogy a tanács jelenleg a magyar nyelvű magánegyetem alapításával kapcsolatos jogi kérdéseket vizsgálja, a csíkszeredai helyszíni szemle eredményéről készült jelentés pedig február elejére várható. A professzor a román hírügynökségnek leszögezte: az akkreditációs törvény kötelezően előírja, hogy bármely felsőfokú oktatási intézményen belül legalább egy román nyelvű szak legyen. Ha ez nem szerepel a benyújtott akkreditációs iratokban, a CNEAA semmiképpen nem fogja jóváhagyni az egyetem alapítását.

A tervezett egyetem működtetésére létrehozott Sapientia alapítvány elnöke, Tonk Sándor úgy kommentálta Mihailescu professzor kijelentését, hogy feltehetően a törvény értelmezésében van eltérés: az akkreditációs törvény a kötelező román nyelvű szakot csak a meglévő felsőfokú tanintézetek szétválásával, illetve meglévők összeolvadásával alapított egyetemek esetében írja elő.

Hasonlóan értelmezte a törvényt Asztalos Ferenc, az RMDSZ oktatási kérdésekkel foglalkozó parlamenti képviselője is. A Sapientia alapítvány illetékesei egyébként azt közölték, hogy a leendő magyar magánegyetemen tervezik egy román nyelv és irodalom szak beindítását is.

A hirtelen támadt jogvita egyebek között azért jelentős, mert veszélyeztetheti az egyetem őszre tervezett kapunyitását. A Sapientia alapítvány létrehozásakor abban bíztak, hogy a magyar nyelvű magánegyetemen már tavaly szeptembertől megkezdődhet az oktatás. Ez később idén februárra módosult, de az akkreditációs bizottság csak most kezdett hozzá a tavaly júniusban benyújtott kérvények érdemi vizsgálatához.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 5.)