Kostunica felülbírálta igazságügy-miniszterét Milosevics kiadatását illetően<br/>

Vágólapra másolva!
Vojiszlav Kostunica jugoszláv államfő szombaton váratlanul fogadta elődjét, Szlobodan Milosevicset, és megbeszélést folytatott vele Jugoszlávia és Koszovó helyzetéről. Vojiszlav Kostunica első ízben találkozott elődjével október 6-a óta, amikor is Milosevics elismerte a szeptember elnökválasztáson elszenvedett vereségét.
Vágólapra másolva!

A Tanjug jugoszláv hírügynökség szűkszavú jelentésében csak arról számolt be, hogy Milosevics a Szerb Szocialista Párt elnökének minőségében kapott meghívót Vojiszlav Kostunicától. A találkozón Jugoszlávia és Koszovó helyzetéről, valamint Szerbia és Montenegró kapcsolatairól volt szó.

Zoran Djindjic jövendő jugoszláv miniszterelnök csodálkozásának adott hangot a találkozó hírének hallatán. "El sem tudom képzelni, hogy miről lehet beszélni azzal az emberrel, aki tönkretette Jugoszláviát, és miként járulhatna Milosevics a problémák megoldásához" - mondta a B92 belgrádi rádiónak adott nyilatkozatában Djindjic, aki mint pártszövetségese, elvárja Kostunicától, hogy azonnal tájékoztassa őt a megbeszélés tartalmáról.

Éppen a találkozó napján jelent meg a Glasz Javnoszti című napilapban Kostunica közleménye, amelyben az államfő ismét leszögezte, hogy a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket kivizsgáló ENSZ-törvényszék inkább politikai, mint jogi intézmény. A jugoszláv államfő - a saját kérésére közzétett - írásban nyomatékosan aláhúzta, hogy az alkotmány értelmében nem adható ki külföldi bíróságnak Jugoszlávia egyetlen állampolgára sem, tehát az esetleges kiadatásokról elhangzott beszédeknek nincs semmiféle jogi alapja sem.

Momcsilo Grubacs jugoszláv igazságügyi miniszter a napokban viszont úgy vélekedett, hogy a jugoszláv alaptörvény nem jelent akadályt Milosevics kiadatása előtt. Azzal érvelt, hogy az alkotmány vonatkozó előírása csak külföldi országokra vonatkozik, a hágai Nemzetközi Törvényszék (TPI) viszont ENSZ-szerv. A világszervezet minden tagországa köteles tiszteletben tartani az ENSZ szerveit és azokat sajátjaiként felfogni - fejtegette.

Az AP jelentése szerint Vojiszlav Kostunica, a Glasz Javnosztiban saját álláspontját megvilágítva, azt írta: a Nemzetközi Törvényszék belgrádi összekötő irodájának újbóli megnyitása nem jelenti automatikusan, hogy el kell fogadni a törvényszék minden követelését. Megismételte azonban, hogy minden lehetőség megvan arra, hogy a háborús bűncselekményekkel gyanúsított személyeket Jugoszláviában állítsák bíróság elé.

Carla del Ponte, a TPI főügyésze még januárban el szándékozik látogatni Belgrádba, hogy teljes körű együttműködést kérjen a jugoszláv kormánytól, ideértve Milosevics és cinkosai letartóztatását. A Nemzetközi Törvényszék 1999 májusában emelt vádat Milosevics ellen, háborús bűncselekmények elkövetése miatt.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 12.)