Feljelentették a NATO vezetőit az uránlövedék használata miatt <br/>

Vágólapra másolva!
A hágai nemzetközi törvényszék Rómából kapott dokumentumok alapján vizsgálatot kezdhet a NATO felelősei ellen, akik szegényítetturán-tartalmú lövedékeket alkalmaztak a koszovói hadműveletek idején. A dokumentumok egy feljelentéssel együtt érkeztek Hágába. Az atomfegyverek ellen küzdő nemzetközi jogászcsoport által írt feljelentés többszörös háborús bűncselekmény elkövetésével vádolja a NATO felelős vezetőit.
Vágólapra másolva!

A hétfői olasz napilapok - így a Corriere della Sera - tudni vélik, hogy Antonio Intelisano római katonai főügyész egy fontos amerikai dokumentumot nyújtott be a hágai nemzetközi törvényszékhez annak a feljelentésnek a kíséretében, amelyet Olaszországban tevékenykedő nemzetközi jogászok egy csoportja terjesztett elő. Carla del Ponte, a törvényszék svájci főügyésze már a vasárnapi olasz napilapokban megjelent interjúban jelezte: ha bebizonyosodik, hogy van összefüggés az uránmagvas lőszerek és az utóbbi időszakban felfedett rákos megbetegedések között, a nemzetközi bírói testület vizsgálatot indíthat a NATO felelős személyiségei ellen háborús bűnök vádjával.

Az Il Messaggero bemutat egy dokumentumot, amelyet Intelisano római főügyész juttatott el Carla del Pontéhoz. Ezt Robert Claypool ezredes, az amerikai védelmi minisztérium főorvosi hivatalából küldte 1993. augusztus 16-án az amerikai fegyveres erők vezérkarának. Ebben a katonatiszt felhívja a figyelmet az urántartalmú fegyverek veszélyeire, a rákos megbetegedések lehetőségére. Az iratból tehát kiderül - írja az olasz lap -, hogy a Pentagon több mint hét év óta tud a szegényített uránt tartalmazó lövedékek hatásairól.

Az Il Messaggero szerint éppen ez a dokumentum indította arra Joachim Lau német ügyvédet, az atomfegyverek ellen küzdő jogászok nemzetközi egyesületének olaszországi képviselőjét, hogy feljelentést fogalmazzon meg s azt elküldje Intelisanóhoz. Az előterjesztésben Lau megállapítja: Koszovóban mintegy tíz tonna szegényített uránt használtak fel 32 ezer töltet kilövésével. Az ügyvéd a Washingtoni Egyetem Nukleáris Orvostudományi Intézetének adataira hivatkozva írja: a lövedékek felrobbanásának pillanatában ötezer Celsius-fokos hőmérséklet keletkezik, amely porrá alakítja az uránt, s azt a szél akár negyven kilométeres távolságban is szétszórhatja. A mérgező anyag belepi a környezetet, megülepszik a növényzet alján. A táplálékláncba kerülve azután megmérgezheti, és sugárszennyezéssel sújthatja az embert - olvasható az ügyvédi előterjesztésben, amely a fentiek alapján többszörös háborús bűncselekménnyel vádolja a NATO legfőbb felelőseit.

Mivel a szerbiai légitámadások nyolcvan százaléka olasz területről indult, az olasz ügyészség a hazai illetékesek felelősségét is vizsgálja.

(MTI)

Korábban:

(2001.01.14.)