Az olasz védelmi miniszter a Balkán-szindróma kivizsgálását ígéri <br/>

Vágólapra másolva!
Az olasz vezérkari főnöknek a képviselőház előtt tartott csütörtöki beszámolója szerint a Boszniában és Koszovóban szolgálatot teljesített olasz katonák körében eddig huszonhárom megbetegedést észleltek, közülük nyolcan haltak meg. Sergio Mattarella nyolc nappal korábban még csak huszonegy megbetegedést és hét halottat említett.
Vágólapra másolva!

A védelmi tárca irányítója hangsúlyozta, hogy csak egyetlen igazság létezhet ebben az ügyben, mégpedig a "tudományos igazság". Ennek érdekében folytat vizsgálatot az általa kinevezett, orvos szakértőkből álló bizottság, amely egyebek között különleges klinikai teszteket hajt végre a Balkánon szolgálatot teljesített katonákon. Ezzel párhuzamosan zajlanak az epidemiológiai (járványtani) vizsgálatok, amelyek keretében statisztikailag is összehasonlítják a Balkánt megjárt katonák és az azonos korú olasz összlakosság körében jelzett megbetegedések arányát. A politikus megígérte, hogy ingyenes szűrővizsgálatban részesülhet bármely katona vagy polgári személy, aki különféle címen szolgált a Balkánon.

Mattarella az eddigi tudományos elemzések alapján maga is elismerte: kétségtelenül veszélyes, ha valaki belélegzi a szegényített uránium gőzét, különösen akkor, ha a vizsgálatok valóban kimutatják esetleg a plutónium jelenlétét. Emlékeztetett arra, hogy Itália moratóriumot kért az urántartalmú fegyverekre, de ez a kérdés "semmiféle válságot sem okozott" Olaszország és a NATO viszonyában.

Ugyanezen a napon folytatta külön vizsgálatát a képviselőház védelmi bizottsága is. E testület előtt csütörtökön megjelent Mario Arpino tábornok, az olasz hadsereg vezérkari főnöke. Elmondta: a NATO 1999. július elsején adott először tájékoztatást Olaszországnak a szegényítetturán-tartalmú lövedékek koszovói alkalmazásáról és azok esetleges egészségügyi kockázatairól. A boszniai műveletek előtt - folytatta a főtiszt - az efféle veszélyeket nem mérlegelték. Ami Koszovót illeti, ott közvetlen formában merült fel ez a kérdés.

Az olasz kontingens június 13-án lépett a szerbiai tartomány földjére, s az olasz vezérkar több mint két héttel később kapott tájékoztatást a NATO központjából az urántöltetek bevetéséről Koszovóban. Ebben a szövetség felhívta a figyelmet a "bizonyos körülmények között", a megfelelő elővigyázatosság elmulasztása esetén lehetséges veszélyekre is - mondta az olasz tábornok.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 17.)