Saron nem akar újabb területeket átengedni a palesztinoknak<br/>

Vágólapra másolva!
Ariel Saron jobboldali vezető, a február 6-i izraeli miniszterelnök-választás győzelemre esélyes jelöltje nem szándékozik további területeket átadni a palesztinoknak. Emellett arra fog törekedni, hogy újabb hosszú távú átmeneti megállapodást kössön - állítja.
Vágólapra másolva!

A Likud párt vezetőjének tervét a Háárec című lap közölte csütörtöki számában és tanácsadója, Odelia Lazar-Carmon megerősítette a lapjelentést. A választási kampány elmúlt néhány hetében Saron nem fogalmazta meg világosan javaslatait a palesztinokkal kötendő békemegállapodásra. A mostani közlés első ízben ismertet részleteket elképzeléseiből.

Saron eszerint azt tervezi, hogy a palesztinok tovább kormányozhatnának a ciszjordániai és a Gázai övezetben és részlegesen ellenőrizhetnék azok környékét, ahogy azt jelenleg is teszik. Ciszjordánia esetében ez a terület 42 százalékát jelenti, kevesebb mint felét annak a 95 százaléknak, amelyet Ehud Barak távozó miniszterelnök ajánlott fel a palesztinoknak. (A palesztinok elutasítják, hogy az 1967-es közel-keleti háborúban Izrael által elfoglalt Ciszjordánia, Kelet-Jeruzsálem és a Gázai-övezet teljes területénél kisebb területen alapítsák meg önálló államukat.)

Saron nem építene újabb zsidó telepeket Ciszjordániában, de Barakhoz hasonlóan folytatná a Jeruzsálem környéki építkezéseket. Ellenőrzése alatt tartaná a Jordán-folyó völgyét, Ciszjordánia keleti szélét, amely Izrael szerint kulcsfontosságú egy keletről érkező invázió megállítása esetén. A zsidó állam fenntartaná a völgy fölé magasodó hegyvonulat, a Ciszjordániát átszelő utak és a vízforrások ellenőrzését.

A hadsereg védelme alatt tartaná a zsidó telepeket, viszont alagutakat építenének az útkereszteződések alá oly módon, hogy a palesztin városok között közlekedőknek ne kelljen izraeli katonai ellenőrzőpontokon áthaladniuk.

Saron gazdasági együttműködési és fejlesztési programokkal támogatná a palesztin vezetést, amennyiben az együttműködik Izraellel a terrorizmus elleni harcban és az ellenséges uszítás visszaszorításában. A Háárec szerint Saron nem folytatná a tárgyalásokat, ameddig nem szűnnek meg az erőszakos cselekmények.

Slomo Ben Ami külügyminiszter elutasította Saron képzelését, és közölte, hogy a palesztinok nem fognak aláírni az oslói után egy újabb átmeneti megállapodást. "Vagy állandó békemegállapodás lesz, vagy semmilyen" - mondta a hadsereg rádiójának.

(MTI)

Korábban:

(2001. január 17.)