Évek óta először 2000-ben nem nőtt a kemény drogok termelése<br/>

Vágólapra másolva!
A 90-es évek végén a világon mintegy 180 millió ember - a 15 éven felüli népesség 4,2 százaléka - fogyasztott tiltott kábítószereket. 2000-ben évek óta először azonban nem nőtt a kemény drogok termelése - derül ki az ENSZ kábítószereket ellenőrző és bűnmegelőző hivatalának (ODCCP) hétfőn kiadott éves jelentéséből.
Vágólapra másolva!

A kábítószeresek legtöbbje - 144 millió ember - kannabiszt fogyasztott. A második helyen 29 milliós táborral az amphetaminok állnak, míg kokainfüggőségben 14 millióan szenvedtek, ópiumszármazékokat 13,5 millióan fogyasztottak, heroinnal mintegy tízmillióan kábították magukat. A drogfüggőségben szenvedők közül a legnagyobb veszélynek a statisztikák szerint a heroinfogyasztók vannak kitéve: Amerikában közülük minden harmadik orvosi kezelésre szorul.

Az eddig hagyományosan sok kokaint és ópiumot előállító országokban sikeresen vették fel a harcot a kábítószer-termelés ellen, így az előállítás most minden eddiginél kevesebb országra korlátozódik: a világon elfogyasztott ópium mintegy 90 százaléka Afganisztánból és Burmából származik, a kokain alapanyagául szolgáló kokatermés kétharmadát Kolumbiában takarítják be.

Sandro Tucci, az ODCCP szóvivője példaként Afganisztánt hozta fel, ahol 1999-ben rekordmennyiségű mákot arattak, és 4500 tonnát exportáltak, ám tavaly a tálibok betiltották az ópium termelését. A tilalom hatásának felmérése még időt vesz igénybe. Tucci megemlítette, hogy Pakisztánban egy 15 éves program nyomán gyakorlatilag megszűntek a mákültetvények, Bolíviában pedig alig három év alatt 78 százalékkal csökkentették a kokatermelést.

Némileg csökkent a drogtermelésre használt terület is: mákot 1988 óta a legcsekélyebb területen termeltek, és az utóbbi tíz évben a terület 17 százalékkal csökkent, a kokatermelés ugyanezen idő alatt pedig 14 százalékkal csökkent, és 1987 óta a legkisebb területre terjedt ki.

A termeléssel ellentétben virágzik a kábítószerekkel való kereskedelem: míg 1980-81-ben 120 országból jelentettek kábítószerfogásokat, 1997-98-ban már 170 országban jegyeztek fel ilyen eseteket.

Az ENSZ 1998-ban közgyűlésén döntött arról, hogy minden tagállam nemzeti kábítószer-ellenes programot dolgoz ki, és ezt 2003-ra működteti is, továbbá a kábítószerek nyersanyagait termelő országok vállalták, hogy 2008-ra teljesen felszámolják a termelést. A cél, hogy 2008-ra az illegális kábítószer-fogyasztás világviszonylatban lehetőleg 50 százalékkal csökkenjen a jelenlegi szinthez képest.

(MTI)

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

A magyar helyzetről (2000. december 21.)