A prágai képviselőház elfogadta a közszolgálati Cseh Televízióról szóló törvényt <br/>

Vágólapra másolva!
A prágai képviselőház kedden délután elfogadta a közszolgálati Cseh Televízióról szóló törvényt. Az alsóház elutasította a felsőház összes kifogását a törvény ellen. A törvény életbelépéséhez már csak Václav Havel aláírása szükséges, az államfő azonban már a szavazás előtt jelezte, hogy a törvényt haladéktalanul aláírja.
Vágólapra másolva!

A Cseh Televízióról szóló módosított törvény lehetővé teszi a képviselőháznak, hogy ideiglenesen átvegye a legfontosabb közszolgálati média kuratóriumának a hatáskörét és kinevezze a
televízió ideiglenes vezetőjét. Ezzel lehetővé válik, hogy megoldódjon a december közepe óta húzódó televíziós válság, amely komoly társadalmi feszültséget váltott ki az országban.

A 200 tagú testületben a sokat vitatott törvényt az úgynevezett ellenzéki szerződés alapján együttműködő kormányzó Cseh Szociáldemokrata Párt és az ellenzéki Polgári Demokrata Párt vitte keresztül. A 179 jelenlévő honatya közül a törvényt a két párt több mint 130 képviselője támogatta, míg 31-en ellene voltak, valamennyien a Szabadság Unió és a Kereszténydemokrata Unió - Csehszlovák Néppárt képviselői. A kommunisták többsége tartózkodott.

A törvény azt is lehetővé teszi, hogy a tévékuratórium tagjait a jövőben a különféle társadalmi szervezetek jelöljék, a képviselőház pedig közülük fogja kiválasztani a testület 15 tagját. Eddig a tévékuratóriumnak kilenc tagja volt, és azokat politikai kulcs alapján a képviselőházi parlamenti pártok választották. Nem ment át az a javaslat, hogy a kuratórium tagjainak megválasztásába a képviselőházon kívül a szenátus, illetve az államfő is beleszólási jogot kapjon. A tévékuratórium ülései a jövőben nyilvánosak lesznek.

A Cseh Televízió alkalmazottai december közepén azért lázadtak fel, mert a közszolgálati intézmény kuratóriuma a Polgári Demokratikus Párthoz közel álló Jirí Hodacot nevezte ki vezérigazgatónak, mégpedig politikai kritériumok alapján. Hodac január elején a közvélemény tiltakozásai következtében lemondott tisztségéről, míg a televíziós tanácsot a parlament menesztette.

Pavel Dostál kulturális miniszter a parlamentben bejelentette, hogy a testület legkorábban február 2-án tudja megválasztani a televízió ideiglenes igazgatóját. Bár a sztrájkoló televíziósok követeléseinek döntő többsége már teljesült, a tiltakozó akció továbbra is folytatódik, mert a
médiából nem hajlandóak távozni a Hodac-féle vezetés tagjai, illetve a vezetés nem hajlandó visszavonni a mintegy 30 szerkesztőnek adott
felmondást. Jindrich Beznoska új pénzügyi igazgató kedden újabb ellentámadást indított a lázadók ellen, és bejelentette, hogy a sztrájkolók nem kapják meg januári bérüket. A szakszervezetek azonnal tiltakoztak, és törvénytelennek minősítették a lépést, mert a sztrájk jelképes, az alkalmazottak mind dolgoznak. Antonín Dekoj szakszervezeti vezető bejelentette, hogy amennyiben az intézkedést nem vonják vissza, akkor a tiltakozásban részt vevőket a szakszervezet fizeti ki.

(MTI)