Az osztrák kormány feladná Ausztria semlegességét<br/>

Vágólapra másolva!
Az osztrák kormány elfogadta az ország új biztonsági helyzetének elemző fejezetét, amely elveti a semlegességet, és helyette a tömbön kívüliséget vezeti be. A jelenlegi ellenzék - amelynek szavazatai nélkül parlamenti döntés nem születhet a kérdésben -, az alkotmányra hivatkozva kitart a semlegesség mellett.
Vágólapra másolva!

A kormány által elfogadott dokumentum megállapítja: "A semlegességtől való elfordulás megtörtént Ausztria EU-csatlakozásával. Ausztria ... tömbön kívüli. Hogy továbbra is tömbön kívüli kíván-e maradni, vagy csatlakozni akar egy védelmi szövetséghez, további döntés kérdése lesz". A dokumentum megerősíti a szakértők régen hangoztatott nézetét, amely szerint a semlegesség ma már nem járul hozzá Ausztria biztonságához, hanem inkább fokozza annak a veszélyét, hogy az ország váratlan problémák esetén magára marad.

Az elemzés ugyan nem veti fel a NATO-hoz való csatlakozás kérdését, de köztudott, hogy Wolfgang Schüssel kancellár Osztrák Néppártjának (ÖVP) már régen ez a szándéka. Sok elemző szerint ugyanis csakis az egyetlen működő védelmi szövetséghez való csatlakozás biztosítaná Ausztriának a segítségnyújtást, és csakis a NATO keretei között szervezhető meg hatékonyan a béketeremtés. Az
ilyen akciókban való részvételt - azaz a katonai egységek bevetését külföldön - még a mai ellenzék kormányzása idején lehetővé tette a parlament.

Schüssel kancellár ugyan régen szorgalmazza, hogy a kölcsönös segítségnyújtásról szóló cikkely kerüljön az EU-szerződésekbe, de ezt Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikával foglalkozó megbízottja legutóbb múlt heti bécsi látogatásán zárta ki.

Ugyanakkor a NATO-hoz való csatlakozás az ellenzék elzárkózásától függetlenül mostanában aligha lehet aktuális: nem csak azért, mert a lakosság túlnyomó többsége, több mint 70
százaléka ellenzi, és mert a szegényített uránt tartalmazó lövedékek ügye igencsak ártott a szövetség népszerűségének. Hanem azért is,
mert a Bush-kormányzat aligha érdekelt jelenleg a bővítésben, különösen pedig Ausztria csatlakozásában, ahol a jobboldali populista Osztrák Szabadságpárt miniszterei ülnek a kormányban, és ahol többnyire spórolnak a katonai költségvetésen.

A kormány tagjai nyílt vitát követeltek a kérdésről, az ellenzék pedig élesen bírálta a dokumentumot. Heinz Fischer, a parlament szociáldemokrata elnöke, pártja alelnöke kijelentette: "A semlegességet az alkotmány rögzíti, és ezen az sem változtat, ha a minisztertanács akár minden héten dönt az alkotmánnyal nem egyező új biztonsági doktrínákról".

(MTI)