A szerb miniszterelnök-jelölt kiadná Hágának Milosevicset <br/>

Vágólapra másolva!
Zoran Djindjics szerb miniszterelnök-jelölt szükségesnek tartja Milosevics őrizetbe vételét. Djindjics az Independentnek elmondta, hogy amint az új kormány feláll, Milosevicset hamarosan letartóztatják. Csütörtök délután Carla del Ponte, az ENSZ fővádlója beszámol háromnapos szerbiai tárgyalásairól.
Vágólapra másolva!

Zoran Djindjics szerb miniszterelnök-jelölt közölte: "Ha Szerbia politikailag Európához való tartozása a tét, akkor semmi sem drága, még Milosevics kiadatása sem túl nagy ár érte." Dusan Mihajlovics leendő belügyminiszter már korábban jelezte, hogy egyik legelső intézkedése Milosevics 24 órás őrizet alá helyeztetése lesz, nehogy "Szlobo" elmenekülhessen a bírósági felelősségre vonás elől.

Mindeddig a szerb kormány megtagadta Milosevics kiadatását a hágai Nemzetközi Törvényszéknek. Carla del Ponte, az ENSZ fővádlója három napot töltött Szerbiában, ahol többek között Kostunicával is találkozott, de megbeszéléseik valószínűleg nem jártak sikerrel, hivatalos tájékoztatót még nem tartottak. Del Ponte, ENSZ fővádlója csütörtökre ígérte, hogy beszámol a szerbiai tárgyalásairól - írja a BBC. Del Ponte szerdán Goran Szvilanovics jugoszláv külügyminiszterrel folytatta megbeszéléseit. A főügyésznő a félórás találkozó után nem nyilatkozott, ahogyan kedden sem a Kostunicával tartott megbeszélés után, de az biztos, hogy Kostunica és miniszterei nem engedtek Del Ponte kérésének, hogy a háborús bűnökkel vádoltakat, többek között Milosevicset, kiadják Hágának. Carla del Ponte szerint az együttműködést nem szükséges külön egyezménnyel, jegyzőkönyvvel szabályozni, míg Kostunica a jugoszláviai jogrendhez teljesen hozzáillesztett szabályozást az együttműködés előfeltételének tekinti. Carla del Ponténak néhány ezer tüntetővel is szembe kellett néznie Belgrádban, akik a szerb külügyminisztérium előtt tüntettek, és azt kiabálták, hogy "Nem adjuk Szlobót, nem adunk ki senkit!" Ponte autóját néhányan tojással is megdobálták, amíg ő a minisztériumban volt.

Belgrádban, részben az előző évek kampányainak köszönhetően, sokan politikai intézménynek tekintik az ENSZ-törvényszéket, és elutasítják az általa megvádolt személyek kiadását. Néhány elemző attól is tart, hogy a szerbek az új kormány ellen fordulnak, és a volt diktátor Milosevicsből mártírt csinálnak.

Az Egyesült Államok szerint az is előrelépés, hogy Carla del Ponte főügyésznő látogatásával megkezdődött a legmagasabb szintű személyes kapcsolattartás a volt Jugoszláviában elkövetett háborús bűnöket vizsgáló Nemzetközi Törvényszék és Belgrád között. A külügyi szóvivő szerint a két fél folytatni fogja a most megkezdett párbeszédet.

Ajánló: