Saron győzött az izraeli elnökválasztáson<br/>

Vágólapra másolva!
Ariel Saron győzött az izraeli miniszterelnök választáson a szavazatok 99 százalékának összesítése alapján. A jobboldal jelöltje az érvényes szavazatok 62,5 százalékát, míg Ehud Barak ügyvivő munkapárti kormányfő 37,4 százalékát kapta. A munkapárti Barak miután elismerte vereségét, lemondott pártelnöki tisztségéről és parlamenti mandátumáról is.
Vágólapra másolva!

Ariel Saron győzött az izraeli miniszterelnök választáson a szavazatok 99 százalékának összesítése alapján. A jobboldal jelöltje az érvényes szavazatok 62,5 százalékát, míg Ehud Barak ügyvivő munkapárti kormányfő 37,4 százalékát kapta. A munkapárti Barak miután elismerte vereségét, lemondott pártelnöki tisztségéről és parlamenti mandátumáról is.

A szavazatok 99 százalékát már összesítette a központi választási bizottság. A katonák által leadott szavazatok egy töredékét még nem számolták össze, de ezek a szavazatok az eredményen lényegesen már nem változtatnak. Ez alapján szinte biztos, hogy a keddi izraeli miniszterelnök-választáson Ariel Saron győzött. A jobboldal jelöltje a leadott érvényes szavazatok 62,5 százalékát, míg Ehud Barak ügyvivő munkapárti kormányfő 37,4 százalékát kapta. Úgy tűnik, hogy az előzetes várakozásoknak megfelelően a "papírforma" érvényesült a választáson.

Barak visszautasította Saron meghívását a nemzeti egységkormányba

Barak miután elismerte vereségét, lemondott pártelnöki posztjáról és parlamenti mandátumáról. Barak ezzel elutasította Saron nemzeti egységkormányra való meghívását. Barak lemondása után azonnal megindultak a találgatások a párton belül az esetleges új elnök személyéről. A Munkapárt két "erős embere" Simon Peresz és Avrahan Burg egyelőre nem kíván foglalkozni az utódlás problémájával. A Munkapártiakat most az foglalkoztatja, hogy mihez kezdjenek Ariel Saron koalíciós ajánlatával. Egyes információk szerint Ariel Saron telefonon már felajánlotta a tervezett egységkormány egyik miniszteri posztját Simon Peresznek.

Az izraeli-palesztin béketörekvésekkel szembenálló, Izrael ellen fegyveres harcot folytató Hamász mozgalom egyik vezetője, Iszmail Abu Sanab kedd esti állásfoglalása szerint a jobboldali jelölt győzelme "csak eggyel több ok az eddigi ellenállás folytatására". Mint mondotta, "a harcias és bűnöző szellemiségű Ariel Saron megválasztásában az izraeli választók egy részének szélsőséges beállítottsága jutott napvilágra. Nem ijedünk meg Sarontól...számunkra nincs különbség izraeli jobb-és baloldal között, szélsőségesek és békepártiak között; ők számunkra valamennyien a megszállók egy-egy arculatát jelentik csupán"

Izraelben jelen pillanatban a legfontosabb kérdés, hogy Saron miként lesz képes létrehozni az olyannyira óhajtott egységkormányt. Mivel a Knesszet, vagyis az izraeli parlament nem oszlatta fel magát, így február 6-án csak miniszterelnök személyéről döntöttek a választók, ami azt jelenti, hogy a parlamenten belüli erőviszonyok változatlanok maradtak. A 120 fős Knesszetben Munkapártnak 26 képviselője, a jobboldali Likudnak 19, az ortodox Sasz pártnak 17, míg a balközépnek számító Merecnek 10 képviselője van. Rajtuk kívül még 11 kisebb, 2 vagy 6 képviselőt adó párt van jelenleg az izraeli törvényhozásban.

Egyelőre nem lehet megmondani, hogy ki, kivel és milyen feltételekkel kötne szövetséget, de az új kormány felállítására, és a kormányprogram kidolgozására, a hivatalos eredmények közzé tétele után még 45 nap áll Saron rendelkezésére.

A most 73 éves, ex-hadügyminisztert Ariel Saront, a Likudon és a jobboldali szövetségen kívül a vallásos pártok is támogattak.

Ariel Saron beszédében "békét és igazi biztonságot" ígért az izraelieknek. Ennek feltételeként "a legszélesebb alapokon nyugvó nemzeti egységkormány felállítását" tűzte ki célként maga elé. Saron, Barakkal szemben, a palesztinokkal kötendő "bármiféle megállapodás alapjának Izrael biztonságát" jelölte meg. Saron továbbá kijelentette, hogy "Izrael fővárosa Jeruzsálem és örökké az is marad". Majd egy régi esküt elmondva fogadalmat tett Jeruzsálem megtartására.

Saron győzelmére már megérkeztek az első külföldi reagálások. Jasszer Arafat palesztin vezető kijelentette, hogy elismeri az izraeli választások eredményét, majd hozzátette szeretné folytatni a béketárgyalásokat. A Palesztin Hatóság egy másik vezetője szerint amennyiben az izraeli politikában Saron kampányszlogenjei valósulnak meg, akkor a békefolyamat nem vezet sehová. George W. Bush amerikai elnök telefonon gratulált Saronnak a győzelemhez. Colin Powel amerikai külügyminiszter csak annyit mondott, hogy "időt kell hagyni a győztesnek". Egy szíriai újság véleménye, hogy Saron győzelme veszélybe sodorhatja a térség biztonságát.

A Palesztin Hatóság szerint vége lehet a béketárgyalásoknak

A palesztinok bojkottálták a választásokat, a félmillió választásra jogosultból csak 110 ezren járultak az urnák elé. A Palesztin Hatóság Izraellel tárgyaló küldöttségének vezető diplomatája, Szaeb Erakat kijelentette: Saronnak, amikor arról beszél, hogy a palesztinok hagyjanak fel az erőszakkal, tudnia kell: a megszállás (Kelet-Jeruzsálem 1967 óta tartó izraeli megszállása) maga is erőszak. A palesztin diplomata vélekedése szerint az a szellem, amelyben Saron Jeruzsálemről beszél, felér a béketárgyalások előtti ajtó bezárásával.

Külföldi vezetők a békefolyamat továbbvitelét várják Sarontól

Az izraeli jobboldal vezetőjének választási győzelmét követő külföldi reagálások az izraeli-palesztin békefolyamat reménybeli továbbvitele illetve reménytelensége körül forogtak.

George Bush amerikai elnök kedden, washingtoni idő szerint kora este rövid telefonbeszélgetést folytatott Ariel Saron megválasztott izraeli miniszterelnökkel, és - amellett, hogy gratulált neki választási győzelméhez - kifejezésre juttatta a vele való együttműködési készségét. Bush "sziklaszilárdnak" nevezte az amerikai-izraeli viszonyt, és kilátásba helyezte, hogy együtt fog működni Saronnal a közel-keleti térség békéjének és stabilitásának megteremtése érdekében.
Colin Powell amerikai külügyminiszter arról beszélt, hogy most türelmet kell tanúsítani Izrael irányában: a választás győztesének időt kell adni, hogy összeállítsa kormányát, és a térség valamennyi vezetőjét arra kell inteni, hogy tartózkodjanak minden olyasmitől, ami erőszakos cselekményekhez vezethet.

Az Európai Unió svéd elnöksége üdvözölte Ariel Saront választási győzelme alkalmából, hangot adva annak a reményének, hogy az új izraeli kormányfő tovább fogja vinni a békefolyamatot és az összes érintettel való párbeszédet. Kiemelte: örömére szolgálna, ha az Európai Unió és Ariel Saron a jövőben együttműködne a tartós és igazságos közel-keleti béke megteremtésében.

A francia és a jordániai külügyminiszter is kijelentette, hogy Ariel Saron kormányát a béke érdekében megtett lépései alapján fogja megítélni. Kono Johei japán külügyminiszter Saron győzelmét követő nyilatkozatában arra hívta fel a jobboldali politikust, hogy ne tegye semmivé a béke megteremtésében már elért eredményeket, s felajánlotta Japán közreműködését a térség békéjének, szilárdságának kialakításához. Aggasztónak találta viszont a helyzetet a norvég külügyminiszter, Thorbörn Jagland.

Ajánló:

(angolul)

Korábban:

(2001. február 7.)